جلسه شورای عالی فضایی اواخر هفته آینده برگزار می شود


3942856 - جلسه شورای عالی فضایی اواخر هفته آینده برگزار می شود

به گزارش اینستاگرام فا، به دنبال انتخاب ۳ عضو حقیقی متخصص و صاحبنظر در شورای عالی فضایی توسط وزیر ارتباطات و ارائه پیشنهاد از سوی عیسی زارع پور به رئیس جمهور، شنیده‌ها حاکی از آن است که اواخر هفته آینده جلسه شورای عالی فضایی با حضور رئیس جمهور برگزار می‌شود.

اینستاگرام فا پیش از این در گزارشی با تاکید بر ضرورت برگزاری جلسات شورای عالی فضایی به عنوان بالاترین نهاد سیاستگذاری کشور در عرصه فناوری فضایی، از ارائه درخواست عیسی زارع پور به رئیس جمهور برای برگزاری جلسه این شورا در دولت سیزدهم خبر داده بود.

درخواست تشکیل این شورا از سوی وزیر ارتباطات به ابراهیم رئیسی ارسال شده است و سازمان فضایی ایران نیز پیش از این تاکید کرده که آمادگی لازم برای برگزاری جلسه فراهم بوده و در صورت انجام تشریفات اداری و انتخاب ۳ عضو حقیقی، شورای عالی فضایی به زودی تشکیل می‌شود.

بیش از یک دهه است که به دلیل عدم برگزاری جلسات شورای عالی فضایی که بالاترین نهاد سیاستگذاری در این عرصه به شمار می‌رود، سیاستگذاری شفاف و برنامه راهبردی مشخصی در حوزه فناوری فضایی تدوین و پیگیری نمی‌شود و دولت‌های پیشین برنامه مدون و مشخصی را برای ارتقا و یا حتی تثبیت جایگاه ایران در عرصه فناوری فضایی، پیش نبرده اند.

تکلیف برگزاری جلسات شورا

طبق مصوبه هیأت وزیران «شورای عالی فضایی» برای سیاستگذاری استفاده از فناوری‌های فضایی و ایجاد هماهنگی‌های لازم میان تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط‌، باید حداقل ۲ بار در سال به ریاست رئیس جمهور تشکیل شود.

اما با گذشت بیش از ۱۶ سال از زمان ایجاد شورای عالی فضایی، تشکیل جلسات آن، آنطور که باید جدی و مهم پیگیری نشده و به همین دلیل با وجودی که باید طی این سال‌ها حداقل ۳۲ بار تشکیل جلسه می‌داد، فقط ۳ بار تشکیل شده است. شواهد حاکی از آن است که دولت‌های دهم و یازدهم و دوازدهم این شورا را جدی نگرفته و به وظایف قانونی خود برای برگزاری جلسات این شورای عالی، عمل نکرده اند.

مطابق با مواد مندرج در اساسنامه این شورا، سیاست‌گذاری برای استفاده از فناوری‌های فضایی در بخش‌های امنیتی و استفاده صلح‌آمیز از فضای‌ماورای جو، سیاست‌گذاری ساخت‌، پرتاب و استفاده از ماهواره‌های ملی تحقیقاتی در چارچوب سیاست‌های کلی نظام با رعایت قوانین و مقررات کشور، ایجاد هماهنگی لازم میان کلیه دستگاه‌های ذی‌ربط‌، ارائه پیشنهاد و تدوین برنامه‌های بلندمدت و میان‌مدت مربوط به امور فضایی به دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی برای طی مراحل قانونی، تصویب برنامه‌های بلندمدت و میان‌مدت در بخش فضایی کشور، هدایت و حمایت از فعالیت‌های بخش خصوصی و تعاونی در امر استفاده بهینه از فضا و ارائه پیشنهاد در خصوص خط مشی همکاریهای منطقه‌ای و بین‌المللی در مسائل فضایی و نیز تعیین مواضع دولت جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی از وظایف و دلایل ایجاد شورای عالی فضایی است که به دلیل عدم برگزاری جلسات آن، طی سال‌های اخیر شاهد عملیاتی شدن و تحقق این وظایف نبوده ایم.

بیشتر بخوانید :   تفاهم همراه اول و ایران‌خودرو برای پیاده‌سازی خودرو متصل

ریاست شورای عالی فضایی بر عهده رئیس جمهور است و وزرای ارتباطات، امور خارجه، صمت، راه و شهرسازی، علوم و دفاع، اعضای حقوقی این شورا را تشکیل می‌دهند. در این ترکیب رئیس سازمان فضایی ایران دبیری شورای عالی فضایی را عهده دار است و ۳ متخصص و دانشمند حوزه فضایی نیز از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و بنا به پیشنهاد رئیس سازمان فضایی و به حکم رئیس جمهور به عنوان اعضای حقیقی در جلسات این شورا عضویت خواهند داشت.

ترکیب شورای عالی فضایی

ریاست شورای عالی فضایی بر عهده رئیس جمهور است و وزرای ارتباطات، امور خارجه، صمت، راه و شهرسازی، علوم و دفاع، اعضای حقوقی این شورا را تشکیل می‌دهند. در این ترکیب رئیس سازمان فضایی ایران دبیری شورای عالی فضایی را عهده دار است و ۳ متخصص و دانشمند حوزه فضایی نیز از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بنا به پیشنهاد رئیس سازمان فضایی و به حکم رئیس جمهور به عنوان اعضای حقیقی در جلسات این شورا عضویت خواهند داشت.

با گذشت نزدیک به ۱۲ سال از عدم تشکیل این شورا در دولتهای گذشته، اکنون شنیده ها حاکی از آن است که قرار است نخستین جلسه شورای عالی فضایی در دولت سیزدهم به ریاست ابراهیم رئیسی اواخر هفته آینده در نهاد ریاست جمهوری برگزار شود.

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها