جهت دیدن رضایت مشتریان از سایت کلیک کنید

پردازشگر کوانتومی ۱۲۷ کیلوبیتی به نام «عقاب» رونمایی شد


3956946 - پردازشگر کوانتومی ۱۲۷ کیلوبیتی به نام «عقاب» رونمایی شد

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از انگجت، این شرکت مدعی است پردازشگر مذکور برای نخستین بار تولید می‌شود و هیچ ابررایانه کلاسیکی نمی‌تواند آن را شبیه سازی کند.

به عبارت دیگر این شرکت می‌گوید برای شبیه‌سازی تراشه عقاب به بیت‌های کلاسیک بیشتری نسبت به اتم‌های موجود در هر انسان روی این سیاره نیاز است. آی بی ام این پیشرفت را به طراحی جدیدی نسبت می‌دهد که اجزای کنترلی پردازنده را در چندین سطح فیزیکی قرار می‌دهد، این درحالی است که کیوبیت ها در یک لایه قرار دارند. به گفته شرکت با کمک این طرح می‌توان قدرت رایانش را به میزان قابل توجهی افزایش داد.

یکی از وجوه تراشه مذکور که به آن اشاره نشده، حجم کوانتوم است. این پارامتر عملکرد کوانتوم را با توجه به چشم اندازی کلی از بخش‌های مختلف اندازه می‌گیرد. در این وضعیت نه تنها کیوبیت ها، بلکه شیوه برخورد آنها با یکدیگر نیز بررسی می‌شود. هرچه حجم کوانتوم بالاتر باشد، رایانه کوانتومی مذکور قادر به حل مشکلات سخت‌تری خواهد بود.

بیشتر بخوانید :   فراخوان ارائه مقاله به سومین کنفرانس دوسالانه فضایی پاکستان

جری چو مدیر واحد توسعه سیستم‌های سخت افزاری کوانتوم در آی بی ام می‌گوید: نخستین تراشه عقاب ۱۲۷ کیوبیتی ما در یک سیستم آزمایشی در «آی بی ام کلود» برای تعداد محدودی از اعضای شبکه کوانتوم این شرکت مهیا است. سیستم‌های آزمایشی دسترسی اولیه به جدیدترین فناوری‌های ما را فراهم می‌کنند.

البته بدون اطلاع از حجم کوانتوم پردازشگر عقاب، به سختی می‌توان آن را با فناوری‌های امروز مقایسه کرد.

نکته جالب دیگر درباره این تراشه آن است که آی بی ام ادعای برتری کوانتومی نمی‌کند. طبق این شرکت توسعه چنین تراشه‌ای یک نقطه عطف به حساب می‌آید، اما ابزار مذکور هنوز به اندازه‌ای توسعه نیافته که بتواند مشکلاتی را حل کند که رایانه‌های معمول قادر به حل آنها نیستند.

Rate this post

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
خرید اکانت کالاف دیوتی موبایل