منظومه ماهواره‌ای مخابراتی توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود


3706434 - منظومه ماهواره‌ای مخابراتی توسط بخش خصوصی ساخته می‌شود

محمدحسین ذوالفقار مدیرعامل شرکت فناور مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی در گفتگو با اینستاگرام فا، با اشاره به اینکه اولین ماهواره خصوصی کشور توسط این شرکت فناور ساخته شده است، از آغاز طراحی و ساخت منظومه ماهواره‌ای متشکل از ماهواره‌های کیوب ست خبر داد و گفت: دومین ماهواره مکعبی از این منظومه به زودی رونمایی می‌شود.

وی اظهار داشت: اولین ماهواره تولید شده توسط بخش خصوصی در این پروژه منظومه ماهواره‌ای با عنوان «اروم ست» تا نمونه پیش کیفی ساخته شده و بهمن ماه سال پیش توسط علی نیکزاد نایب رئیس مجلس رونمایی شد. در ماه آینده نیز دومین ماهواره مکعبی برای پیشبرد تحقق منظومه ماهواره‌ای با عنوان «یزد ست» رونمایی می‌شود.

وی هدف از تولید این ماهواره‌های مکعبی را ایجاد و راه اندازی منظومه ماهواره‌ای توسط بخش خصوصی عنوان کرد و با بیان اینکه ما به دنبال منظومه سازی ماهواره‌های ارزان قیمت و تجاری هستیم، افزود: بیزینس پلن خوبی برای ایجاد منظومه ماهواره‌ای مخابراتی در دست داریم و برنامه مان برای ساخت و پرتاب ۴ ماهواره در قالب منظومه ماهواره‌ای است.

ذوالفقار با بیان اینکه این ماهواره‌ها به نام استان‌های مختلف نام گذاری می‌شوند، ادامه داد: پس از ماهواره «یزدست»، ماهواره‌های «بوشهر ست» و «سپاهان ست» را در دستور طراحی و ساخت داریم. اثبات فناوری و ورود مقتدرانه بخش خصوصی به صنعت فضایی از جمله اهداف ما در این پروژه است.

وی با اشاره به اینکه شکل گیری منظومه فضایی متشکل از ۴ تا پنج ماهواره با مأموریت سنجشی و مخابراتی دنبال می‌شود، گفت: ما دو ماهواره را طراحی و به مدل پیش کیفی رسانده ایم و ماهواره سوم نیز تا دو ماه آینده آماده و وارد فاز مدل پروازی می‌شود. این ماهواره‌ها کیوب ست 12U هستند و می‌توانند به عنوان ماهواره‌های مرکز (central) عمل کرده و در مدار ۴۶۰ تا ۵۵۰ کیلومتر قرار گیرند.

وی ادامه داد: پس از آن کیوب ست‌های کوچک‌تر را برای اهداف سنجشی مانند ناوبری، کنترل ترافیک دریایی، موقعیت یابی کشتی و الگوی کشت محصولات کشاورزی در این منظومه قرار می‌دهیم. در نهایت نیز با افزایش تعداد ماهواره‌ها تا ۳۵۰ ماهواره در این منظومه، خدمات اینترنت ماهواره‌ای خواهیم داد.

بیشتر بخوانید :   لزوم ایجاد نظام مهندسی در حوزه فناوری اطلاعات

ذوالفقار با اشاره به اینکه در ماهواره‌های «کیوب ست» که در مدار پایین قرار می‌گیرند تفاوتی میان اهداف مخابراتی و سنجشی وجود ندارد، گفت: این ماهواره‌ها برای قرار گرفتن در منظومه ماهواره‌ای با آنتن و دوربین پرتاب می‌شوند.

وی با بیان اینکه درآمدزایی از فناوری فضایی بسیار بالا است اما این موضوع در کشور مغفول مانده است و به همین دلیل ما به عنوان بخش خصوصی به این مساله ورود کرده ایم، گفت: برای مثال اگر ۵ ماهواره را با هم به صورت منظومه در مدار داشته باشیم، با احتساب آبونمان ماهانه ۱۵۰ دلار، حداقل درآمدی که از ناوبری کشتی برای این ماهواره‌ها پیش بینی می‌کنیم حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون دلار در سال است. در همین حال فروش تصویر ماهواره‌ای در ۳ سال عمر یک ماهواره در مدار لئو، ۱۰ میلیون دلار ارزش دارد. این در حالی است که هزینه تمام شده این ماهواره برای بخش خصوصی با احتساب فرآیند پرتاب حدود ۶۵۰ هزار دلار برآورد می‌شود.

ذوالفقار در مورد برنامه پرتاب این ماهواره‌ها نیز گفت: برای فرآیند پرتاب در حال مذاکره با یک کشور خارجی هستیم و به موازات آن با پرتاب کننده‌های داخلی نیز ماهواره را تست خواهیم کرد. در این زمینه مذاکراتی نیز با جانشین وزیر دفاع صورت گرفته تا در صورت امکان، پرتاب ماهواره با پرتابگر داخلی به صورت رایگان انجام شود.

وی گفت: صنعت فضایی تجارتی بسیار سود ده بوده و هم اکنون اپراتور «ترک ست» ترکیه پیشنهاد خرید ماهواره «اروم ست» را در صورتی که پرتاب شود و در مدار قرار گیرد به قیمت ۴ میلیون دلار داده است.

وی با اشاره به اینکه به دنبال دریافت مجوز اپراتوری ماهواره مخابراتی از سازمان فضایی ایران هستیم، گفت: ما پیگیر تثبیت فناوری هستیم و بالاترین استانداردهای بین المللی را در ساخت ماهواره‌ها رعایت کرده ایم و قصدمان این است که با مرکزیت ایران و در راستای اشتغالزایی فرزندان ایرانی، منظومه ماهواره‌ای بخش خصوصی را در مدار قرار دهیم.

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها