جهت دیدن رضایت مشتریان از سایت کلیک کنید

مالچ رسی ایران‌ساخت تولید شد


3916972 - مالچ رسی ایران‌ساخت تولید شد

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از معاونت علمی و فناوری، تولید مالچ رسی برای نخستین بار در ایران رای تثبیت کانون های گردوغبار صورت گرفته است و ضمن حفظ محیط زیست، این معضل را برطرف می‌کند.

در این فرآیند، پژوهشگران ایرانی از رسی به نام رس بنتونایت کلسیم دار استفاده کرده اند که پس از خالص سازی و فناور کردن، به صورت محلول بر سطح خاک پاشش می شود.

آنها این رس را با حمایت های مالی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای نخستین بار در منطقه فوق بحرانی سگزی که در ۲۵ کیلومتری شرق اصفهان واقع است، مورد استفاده قرار دادند.

این نوع مالچ در مقایسه با مالچ های دیگر که پیش از این استفاده می شد مانند مالچ نفتی یا پلیمری، محیط زیست دوست بوده و قادر است بدون اینکه کوچکترین آسیبی به خاک و محیط زیست وارد کند، باعث تثبیت خاک شود.ظرفیت تبادل کاتیونی بالایی دارد و می‌تواند اگر رطوبت وجود داشته باشد، ذرات خاک را به هم بچسباند و مقاومت برشی آنها را افزایش دهد و خاک را در مقابل عامل فرساینده که باد است، مقاوم می کند.

از دیگر ویژگی های این مالچ آن است که رطوبت را ذخیره کرده و باعث می شود تا گیاهان بومی که ریشه آنها هنوز خشک نشده، دوباره برگردند بنابراین نفوذپذیری را کاهش نداده و باعث رشد گیاهان می شود.این مالچ رسی، رطوبت نسبی هوا را می گیرد و با ذخیره سازی آن، موجب رشد گیاهان می شود.

بیشتر بخوانید :   دانش‌بنیان‌ها برای رفع چالش‌های صنعت معدن به میدان می‌آیند

این نوع مالچ در مناطقی که بالای ۱۰۰ میلیمتر بارندگی داشته و رطوبت نسبی بالای ۳۵ درصدی دارند، موفق تر عمل می کند چرا که دو و نیم برابر حجم خود آب جذب می کند که با این میزان آب می تواند مانع از خشک شدن نهال های بیابانی شود.

پژوهشگران ایرانی طی یک طرح ترکیبی، از این مالچ در مناطق اطراف اصفهان استفاده کردند که نتیجه آن، سبز شدن صد در صدی نهال ها بود در حالی که تا پیش از این اتفاق، این حجم رویندگی در آن منطقه دیده نمی شد.

این مالچ، اقتصادی است و یک هشتم مالچ نفتی قیمت دارد.ضمن آن که اگر خودرویی از آن منطقه عبور کند، بعد از نخستین بارندگی، خودش را ترمیم می کند.

پژهشگران ایرانی اخیرا طی یک آزمایش، در ۲۰ منطقه، تونل بادی با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت ایحاد کردند و موفق شدند ۹۸ درصد فرسایش را کنترل کنند.این دستاورد بزرگ سبب شد تا این مالچ منحصر به فرد، هم اکنون در سیستان مورد تست و آزمایش قرار بگیرد.

این مالچ ایران ساخت با حمایت های مستقیم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به بهره برداری رسیده است.

Rate this post

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
خرید اکانت کالاف دیوتی موبایل