جهت دیدن رضایت مشتریان از سایت کلیک کنید

آیین نامه تخلفات فناوری تدوین می شود


3677875 - آیین نامه تخلفات فناوری تدوین می شود

به گزارش اینستاگرام فا، علی خیرالدین در نشست روسای پارک های علم و فناوری کشور که امروز به صورت مجازی برگزار شد، اظهار کرد: راه اندازی معاونت فناوری به خواسته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و هم در برنامه چهارم و پنجم و توسعه بر وظایف آن تاکید شده است.

مشاور وزیر علوم در امور علمی، تحقیقات و فناوری ادامه داد: درخواست می شود که روسای پارک های علم و فناوری پیشنهادات خود را درباره این معاونت ارائه دهند؛ عنوان این معاونت جدید، معاونت نوآوری، فناوری و کارآفرینی است و برای این معاونت ۳ دفتر پیش بینی کردیم.

پیش بینی ۳ دفتر مجزا برای معاونت فناوری

خیر الدین افزود: دفتر امور پارک‌ها، مراکز رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان و فناور، دفتر برنامه ریزی، سیاستگذاری امور نوآوری و فناوری و دفتر حمایت و پشتیبانی نوآوری، فناوری و کارآفرینی ۳ دفتر پیش بینی شده برای این معاونت است. دفتر حمایت و پشتبانی نوآوری، فناور و کارآفرینی فصل مشترک با معاونت علمی است و در حوزه‌هایی چون رفع مشکلات اراضی پارک‌ها، مالی و حمایت از پارک‌ها نقش موثری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تعداد واحدهای متقاضی برای پذیرش در پارک ها و مراکز رشد رو به کاهش است، گفت: در سال ۱۳۹۶ تعداد ۷ هزار و ۸۰۰ واحد متقاضی استقرار در پارک ها بودند که این میزان در سال ۹۹ به ۵ هزار و ۷۰۰ واحد متقاضی رسیده است.

مشاور وزیر علوم در امور علمی، تحقیقات و فناوری افزود: ما پارک ها و مراکز رشد را ایجاد کردیم ولی خلق نوآوری و فناوری نشده است و این شرایط در وضعیت هشدار است که باید اقدام مناسبی در این خصوص صورت گیرد.

وزارت علوم و معاونت علمی دو زنجیره در حوزه فناوری هستند

خیرالدین ضمن بیان اینکه وزارت علوم و معاونت علمی دو زنجیره در حوزه فناوری هستند، گفت: مسئولیت حمایت از فناوری در سطح TRL ۴ برعهده وزارت علوم است. اگر هر کدام از این دو زنجیره ضعیف شود، فناوری کشور ضربه خواهد خورد؛ از این رو اعتقاد داریم که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید کار بیشتری را انجام دهد.

تنها ۱۰ درصد بودجه معاونت پژوهشی محقق شده است

وی با اشاره به وضعیت بودجه معاونت پژوهشی وزارت علوم گفت: بودجه معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم ۱۲۰ میلیارد تومان بوده که تنها ۱۰ درصد آن محقق شده است که با این میزان اعتبارات نمی توان کاری را در حوزه فناوری انجام داد.

مشاور وزیر علوم با بیان اینکه معاونت فناوری باید پارک‌ها و مراکز رشد دانشگاهی و استانی و همچنین پارک های وابسته به وزارتخانه ها را تقویت کند، گفت: وزارت علوم باید متولی پارک هایی چون صنعت نفت، ICT و جهاد کشاورزی باشد. دلیل آنکه ما در گذشته در این زمینه موفق نبودیم این بوده که این وزارتخانه تشکیل و سخت افزار ایجاد کرد ولی فرهنگ نوآوری و فناوری در ستاد و صف شکل نگرفت.

بیشتر بخوانید :   استقبال سرد کاربران از ویندوز ۱۱

وی در ادامه بر تقویت روابط معاونت پژوهشی و معاونت فناوری تاکید کرد و افزود: این دو معاونت باید با یکدیگر سازگار باشند در غیر این صورت دچار چالش و مشکلات دیگری خواهیم شد.

برنامه های جدید وزارت علوم در حوزه فناوری

خیرالدین از برنامه های جدید وزارت علوم در حوزه فناوری خبر داد و گفت: آمایش فناوری مبتنی بر آمایش سرزمینی، شناسایی پتانسیل ها و ظرفیت های حوزه فناوری و ماموریت گرا کردن پارک ها از جمله برنامه های وزارت علوم است و از روسای پارک ها می خواهم که ماموریت های اصلی خود را مشخص کنند.

وی با تاکید بر مبادلات بین المللی در حوزه فناوری گفت: در حال حاضر قرار داد ۲۵ ساله با کشور چین داریم که پیشنهاد شده پارک علم و فناوری با کشور چین راه اندازی شود ولی اینکه کدام یک از پارک های کشور می تواند در این زمینه پیشگام شود، جزو مباحث ماموریت گرا شدن پارک ها است. از سوی دیگر راه اندازی پارک علم و فناوری مشترک با کشور کویت مطرح است و با سوریه نیز در هفته آینده جلسه ای در همین رابطه خواهیم داشت.

آیین نامه ای در زمینه تحلفات فناوری تدوین می شود

مشاور وزیر علوم ایجاد قطب های نوآوری و فناوری را از دیگر برنامه های جدید وزارت علوم عنوان کرد و گفت: ما بر اخلاق در فناوری تاکید داریم و جزو برنامه های ما به شمار می رود؛ در حال حاضر آیین نامه مقابله با تخلفات علمی داریم و نیاز است آیین نامه ای در زمینه تحلفات فناوری تدوین شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در وزارت علوم ۱۵ اتاق فکر ایجاد شده که ۳ مورد از این اتاق ها مرتبط با موضوعات پارک ها است که شامل اقتصاد آموزش عالی، کاربردی سازی پژوهش و سیاستگذاری فناوری می شود.

مشاور وزیر علوم به چالش اراضی پارک های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: وزیر علوم در تاریخ اول مهر ماه سال جاری نامه ای مبتنی بر توقف واگذاری اراضی پارک‌ها به صورت اجاره بلند مدت به شرکت های فناور ابلاغ کرد؛ در این نامه قید شده که ابهاماتی در مصوبات هیات امنا وجود دارد و پیشنهاد شده که در جلسه هیات امنا پارک ها مجددا این مساله مورد بررسی قرار گیرد. خوشبختانه اکثر پارک های علم و فناوری در این زمینه مشکلی ندارند ولی اگر این موضوع به سرعت حل نشود پارک ها آسیب خواهند دید؛ چرا که بخش خصوصی تمایل به استقرار در پارک ها ندارند.

Rate this post

توضیح تصویر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
خرید اکانت کالاف دیوتی موبایل