3299577 - ۲۳۶۶ درخواست ثبت اختراع به کانون پتنت ایران ارسال شد

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از معاونت علمی، کانون پتنت ایران، رسمی‌ترین نهادی است که با هدف حمایت از ایده‌های مخترعان و به عنوان یکی از واحدهای همکار با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل شده است.

از این تعداد درخواستی که تاکنون به کانون ارسال شده، ۳۹۶ پرونده در ارزیابی محتوایی، به تأیید رسیده است. اما از آنجا که یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های مخترعان ایرانی، لو رفتن یا تلف شدن ایده‌های علمی آنهاست، کانون پتنت ایران تلاش بسیار کرده است تا این دغدغه مخترعان و پژوهشگران کشور، برطرف شده است. بر همین اساس، تعداد تقاضانامه‌های منتشر شده در ادارات معتبر ثبت اختراع خارجی که از سوی کانون انجام شده، ۳۵۳ مورد است.

پتنت، ابزاری برای حفاظت از فناوری‌های نوآورانه است. معادل فارسی این اصطلاح، تقریباً «ثبت اختراع» است؛ ثبت حقی که از سوی دولت به مخترع داده شده و به وی اجازه می‌دهد دیگران را از ساخت، فروش و بهره‌برداری از اختراع برای مدت‌زمانی مشخص بازدارد. برای همین است که پتنت در ادارات معتبر بین المللی، برای مخترعان کشور اهمیت زیادی دارد. از این رو، تاکنون ۲۳۹ تقاضانامه ایرانی تحت معاهده PCT ثبت شده و در نهایت نیز با حمایت کانون پتنت ایران، ۱۷۸ اختراع تاکنون گرنت شده و مسیر تبدیل ایده به محصولی ایران ساخت را هموار کرده است.

رتبه بیستم ایران در اداره ثبت اختراع آمریکا

سیستم پتنت در حال حاضر یکی از اجزای مهم نظام مالکیت فکری است و آشنایی با آن برای کسب و کارهای نوپا ضروری است. پتنت حاوی اطلاعات ارزشمندی است که شامل ایده مخترع می‌شود.اطلاعاتی که به توسعه فناوری‌های نو کمک می‌کند؛ پس حفاظت از آن مهم است. بر این اساس رتبه ایران در پتنت‌های ثبت‌شده در اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده آمریکا (USPTO) تا سال ۲۰۲۰، بیستم است. جایگاهی قابل قبول که نشان می‌دهد ایران در این زمینه از کشورهایی چون سوئد، ایرلند، اسپانیا، نروژ دانمارک و برخی دیگر از کشورهای توسعه‌یافته نیز جلوتر است.

سیستم پتنت برای تشویق نوآوری‌هایی که برای جامعه سودمند و منحصربه‌فرد هستند، طراحی و اجرا شده است. اغلب افراد شاید پتنت را همان حق کپی‌رایت یا چیزی شبیه به آن بدانند اما واقعیت آن است که تفاوت‌هایی آشکار میان این دو وجود دارد.

بیشتر بخوانید :   کاشت ایمپلنت برای درمان روماتیسم مفصلی

معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری برای حمایت از حق اختراع فعالان فناور، از ایجاد کانون پتنت ایران که نقشی محوری در این زمینه دارد، حمایت کرده است. این کانون از سال ۱۳۹۴ به‌صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است.

در همین مسیر، با توجه به پیچیدگی‌های ثبت اختراع خارجی و هزینه‌های بالای آن، کانون پتنت ایران با استفاده از روش‌هایی که در ادارات معتبر ثبت اختراع خارجی به کار می‌رود، به بررسی تقاضاهای ارسال شده و حمایت از آن‌ها می‌پردازد.

با توجه به محرمانه بودن اطلاعات ارسالی، کانون پتنت ایران به‌هیچ‌عنوان در بررسی اختراعات، از دانشگاه‌ها و نهادهای علمی و پژوهشی و نظایر آنها استفاده نخواهد کرد.

کمک به تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی و عدم افشای نتایج باارزش تحقیقات، از مزایای ثبت اختراع است. اقدامی که مسیری سخت دارد. از این رو کانون پتنت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حمایت ۹۰ درصدی خود در این مسیر، همراه پژوهشگران، فناوران و شرکت‌های دانش بنیان است.

شیوه نامه ثبت پتنت بین‌الملل

پس از ارسال طرح، مراحل ارزیابی در کانون برای احراز شرایط لازم برای حمایت ثبت اختراع خارجی آغاز می‌شود. در گام نخست نحوه تنظیم تقاضانامه و الزامات رسمی با در نظر گرفتن قوانین دیگر کشورها ارزیابی می‌شود که به آن بررسی شکلی می‌گویند.

پس از آن، اختراع، بررسی ماهوی می‌شود.بررسی اختراع نیز در دو مرحله اولیه (بررسی شکلی) و محتوایی (بررسی ماهوی) انجام می‌شود. در بررسی شکلی نقص‌های ساختاری اختراع شامل افشاء یا ارائه کامل اطلاعات، خودافشایی مخترع / مخترعان، رعایت حق تقدم، الزام بر ارائه تنها یک اختراع در هر درخواست ارسالی، مستندات و قابل ثبت بودن موضوع اختراع، بررسی می‌شود.در بررسی محتوایی نیز، شرایطی نظیر نوآوری، غیر بدیهی بودن و قابلیت پیاده‌سازی اختراع، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. هم‌چنین، امکان درآمدزایی یا تجاری‌سازی و اولویت‌های موضوعی تعیین‌شده، از معیارهای کلی کانون پتنت برای تأیید اختراع است.

اما چه موضوعاتی مورد حمایت برای ثبت اختراع قرار می‌گیرد؟ نخست موضوعاتی که از نظر قانون ثبت اختراع قابلیت ثبت شدن داشته باشند. هم‌چنین این موضوعات نباید محدود به جغرافیای ایران یا یک منطقه جغرافیایی خاص باشند. البته روش‌های درمانی، نظریه‌های روانشناسی و روش‌های درمان در این حوزه، امور هنری، فرمول‌های علمی و طرح‌های صنعتی، مورد حمایت قرار نمی‌گیرند.

Rate this post
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دوازده =

خرید آنلاین آموزش
پکیج لینک پسورد
پکیج سن زیر13 سال