انتشار اولین تصویر سه بعدی از جو سیاره مشتری


3937601 - انتشار اولین تصویر سه بعدی از جو سیاره مشتری

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از نیواطلس، این فضاپیما که در آگوست سال ۲۰۱۱ به فضا پرتاب شده بود و انرژی آن با نور خورشید تأمین می‌شود، در ژوئیه سال ۲۰۱۶ در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت و از آن زمان در حال بررسی میدان جاذبه، میدان مغناطیسی، نحوه تشکیل این سیاره، وجود آب در آن و غیره است.

با توجه به بزرگی سیاره مشتری تکمیل نقشه سه بعدی جو این سیاره ۵ سال به طول انجامیده است. جونو بدین منظور از سال ۲۰۱۶ تا به حال ۳۷ بار به دور سیاره مشتری چرخیده است.

یافته‌های جونو نشان می‌دهد نوارهای رنگارنگ مشهور سیاره مشتری تا هزاران کیلومتر زیر جو قابل مشاهده این سیاره ادامه می‌یابد و با یک میدان مغناطیسی پیچیده برخورد می‌کند. همچنین لکه قرمز بزرگ نمادین این سیاره – طوفانی سهمگین که از قرن‌ها پیش در حال وقوع است – در حدود ۳۲۰ کیلومتر به سمت سطح این سیاره نفوذ می‌کند.

بیشتر بخوانید :   پایش تغییرات سطح آب سفره‌های زیرزمینی با تصاویر ماهواره ای

این فضاپیما نشان داد میدان مغناطیسی مشتری حدود ۱۰ برابر قوی‌تر از میدان مغناطیسی سیاره زمین است و جو آن نامتقارن است.

جونو تصاویر خیره‌کننده‌ای از این سیاره و نمای بیرونی ابری آن به ثبت رسانده است. جونو نشان داد برخی توفان‌های گردابی سیاره مشتری تا ۱۰۰ کیلومتر زیر ابرهای آن امتداد می‌یابند. این توفان‌ها در سطوح بالاتر گرم‌تر و در سطوح پایین‌تر سردتر هستند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تلگرام
خرید v2ray