شورای راهبری تولیدات دانش بنیان در طرح «جهش تولید» ایجاد می شود


3800186 - شورای راهبری تولیدات دانش بنیان در طرح «جهش تولید» ایجاد می شود

دکتر محمد مهدی زاهدی در گفتگو با اینستاگرام فا با بیان اینکه طرح جهش تولید دانش بنیان در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و برای ورود به صحن آماده است، گفت: این طرح ۲۰ ماده دارد که هر کدام به صورتی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و جریان تولید بر اساس دانش را ارتقا می‌دهد.

نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هدف اصلی طرح جهش تولید دانش بنیان این است که از جریان دانش بنیان در حوزه اقتصادی و تولید در کشور حمایت کنیم که محور آن شرکت‌های دانش بنیان هستند، مواد این طرح را تشریح کرد.

وی گفت: در این طرح مواد قانونی همچون «تهیه فهرست اقلام راهبردی و تولید آن توسط دانش بنیان‌ها»، «حمایت از دانش بنیان‌ها در حوزه‌های رفع چالش‌های آسیب پذیر»، «ممنوعیت از واردات کالاهایی که توان تولید در کشور وجود دارد»، «تلقی شدن بدهی دستگاه دولتی به شرکت دانش بنیان به عنوان ضمانت نامه»، «عدم برگزاری مناقصه برای شرکت‌های دانش بنیان تولیدکننده محصولات جدید بدون مشابه در کشور» وجود دارد و به آنها تاکید شده است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی دیگر از قوانین طرح جهش تولید دانش بنیان «ایجاد شورای راهبری تولیدات دانش بنیان» است، گفت: در این طرح به ایجاد چنین شورایی تاکید شده و قرار است تشکیل شود.

بیشتر بخوانید :   بازدید روسای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری از همراه اول

وی عنوان کرد: این شورا متشکل از رئیس جمهور به عنوان رئیس شورا، معاون علمی و فناوری در قالب نائب رئیس، تشکیل می شود و اعضای دیگر آن وزرای علوم، صمت، بهداشت، ارتباطات، جهادکشاورزی، ستاد کل نیروهای مسلح و ۴ نفر از کمیسیون های آموزش و تحقیقات، صنایع معادن، اقتصادی و کشاورزی هستند و برخی از امورات اجرایی که در شورای عتف انجام می شود به این شورا واگذار خواهد شد.

عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی افزود: شورای عالی عتف، سیاست های کلان را بررسی می کند اما قرار است بحث های اجرایی و عملیاتی در شورای راهبری فناوری دنبال شود.

وی خاطرنشان کرد: دبیرخانه شورای راهبری تولیدات دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تشکیل می شود.

زاهدی تاکید کرد: ایجاد چنین شورایی می تواند در راستای عملیات شرکت های دانش بنیان باشد که با ارتقا فعالیت این شرکتها به سمت تولیدات بیشتر در عرصه دانش بنیان برویم و در نهایت اقتصاد دانش بنیان محقق شود.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تلگرام
خرید v2ray