بررسی وضعیت غلظت آلاینده ها در کشور با تصاویر ماهواره ای

به گزارش اینستاگرام فا، سامانه پایش ماهواره‌ای آلودگی در سطح کشور (آفاق) توسط سازمان فضایی ایران و با بهره گیری از توانمندی بخش خصوصی توسعه داده شده است.

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران با پردازش تصاویر ماهواره‌های سنجش از دور، به بررسی و پایش میانگین غلظت دو آلاینده دی اکسید ازت و دی اکسید گوگرد مبتنی بر سامانه آفاق پرداخته است.

در این گزارش با پردازش تصاویر ماهواره Sentinel-۵p میانگین غلظت آلاینده دی اکسید نیتروژن (NO۲) و دی اکسید گوگرد (SO۲) برای استان‌های کل کشور اندازه گیری شده است.

نتایج پایش ماهواره‌ای میانگین غلظت دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد کل کشور مربوط به ۲۴ مهر ماه ۱۴۰۰ می‌شود.

3934367 - بررسی وضعیت غلظت آلاینده ها در کشور با تصاویر ماهواره ای

پردازش تصاویر ماهواره Sentinel-۵p از میانگین غلظت آلاینده دی اکسید نیتروژن (NO۲) در ۲۴ مهر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که میانگین غلظت آلاینده NO۲ در سطح کشور حدود ۷۱.۳ میکرو مول بر متر مربع تخمین زده شده است. همچنین میانگین آلاینده NO۲ در سطح استان تهران برابر با ۲۵۲ میکرو مول بر مترمربع تخمین زده شده که بیشترین مقدار در بین تمامی استان‌ها است.

بیشتر بخوانید :   ایرانسل سرویس «پخش زنده» ارائه کرد

در این بررسی مشخص شده که کمترین میزان میانگین آلاینده NO۲ نیز در سطح استان ایلام حدود ۵۷.۷۶ میکرو مول تخمین زده می‌شود.

3934368 - بررسی وضعیت غلظت آلاینده ها در کشور با تصاویر ماهواره ای

وضعیت آلودگی NO۲ کشور در تاریخ ۲۴ مهر ۱۴۰۰ نیز نشان می‌دهد که بیشترین میزان غلظت دی اکسید نیتروژن حدود ۱۰۲۵ میکرو مول و کمترین میزان غلظت دی اکسید نیتروژن حدود ۳۹ میکرو مول بر متر مربع است.

در همین حال میانگین غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد (SO۲) نیز در ۲۴ مهر ۱۴۰۰ برای استان‌های کل کشور اندازه گیری شده است. میانگین غلظت آلاینده SO۲ در سطح کشور حدود ۳۴۵ میکرو مول بر متر مربع تخمین زده شده است. همچنین میانگین آلاینده SO۲ در سطح استان البرز برابر با ۶۵۲ میکرو مول بر مترمربع تخمین زده شده است که بیشترین مقدار در بین تمامی استان‌ها است.

کمترین میزان میانگین آلاینده SO۲ نیز در سطح استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۳۸ میکرو مول تخمین زده شده است.

3934369 - بررسی وضعیت غلظت آلاینده ها در کشور با تصاویر ماهواره ای

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تلگرام
خرید v