مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققان دانشگاه‌ها برگزار می‌شود


3933439 - مدرسه پاییزه مالکیت فکری ویژه محققان دانشگاه‌ها برگزار می‌شود

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از وزارت بهداشت، مدرسه پاییزه مرکز مالکیت فکری دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت متشکل از هفت وبینار با عناوین مختلف مالکیت فکری و با تمرکز ویژه بر ثبت اختراع است، ترغیب برای استفاده از سیستم پتنت، هم برای حفاظت از دستاوردهای فناورانه و هم برای انجام پژوهش‌های کاربردی و خلق ثروت از آن‌ها را هدف قرار می‌دهد.

نخستین رویداد از مدرسه پاییزه که در تاریخ هشتم آبان‌ماه و با عنوان «بررسی سیاست‌های مالکیت فکری رایج در دنیا» برگزار می‌شود، به صورت خاص بر حوزه سیاستگذاری متمرکز شده و کارشناسان مالکیت فکری و مدیران فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را خطاب قرار می‌دهد.

در این وبینار، با بیان سیاست‌های متداول مالکیت فکری در دانشگاه‌های جهان، بر لزوم دنبال کردن یک سیاست روشن و منعطف در دانشگاه‌های کشور و همچنین اثرات آن بر ترویح نوآوری و ثبت اختراع می‌پردازیم.

وبینار «مالکیت فکری، بودن یا نبودن مسئله این است» نیز با بیانی ساده به طرح موضوع مالکیت فکری و ثبت اختراع پرداخته و داستان‌های واقعی از صاحبان ایده‌ای مطرح می‌کند که به پشتوانه سیستم مالکیت فکری، از مزایای مادی دارایی‌های فکری خود بهره‌مند شده‌اند.

«آیا پتنت ابزار مناسبی برای حفاظت از ایده من هست؟»، عنوان سومین وبینار از مجموعه مدرسه پاییزه بوده که الزامات مورد نیاز برای ثبت یک درخواست در سیستم پتنت و تخصیص گواهی به آن را بیان می‌کند.

بیشتر بخوانید :   دولت در ۱۲ سال گذشته آهنگ توسعه مخابرات را کند کرده است

در وبینار «هنر نگارش ثبت اختراع» هم، شرکت‌کنندگان با برخی از الزامات مهم برای نگارش و آماده‌سازی یک تقاضانامه ثبت اختراع آشنا می‌شوند.

«چرا چرخ رو از اول اختراع کنیم؟»، دیگر رویداد مدرسه پاییزه است که با خطاب قرار دادن پژوهشگران و دانشجویان، از آن‌ها می‌خواهد تا قبل از اینکه برای هر مسئله جدیدی به آزمایشگاه بروند و شروع به تست و آزمایش و اختراع چرخ کنند، ابتدا گشت و گذاری در میان اسناد ثبت اختراع داشته باشند. در این رویداد، با اجزای یک سند ثبت اختراع و چگونگی استفاده از آن‌ها برای مطالعات پژوهشی آشنا خواهید شد.

رویداد «وداع با اسلحه»، پتنت را به عنوان سلاحی در دست فناوران معرفی می‌کند که برای عملکرد صحیح، نیازمند گلوله‌هایی مبتنی بر آگاهی است. در این وبینار، علاوه بر آشنایی با فرایند ثبت اختراع در ایران، در صدد تغییر نگرش برای ثبت با کیفیت اختراعات و توجه به چالش‌های مرتبط با آن خواهیم بود.

در آخرین گام از رویدادهای مدرسه پاییزه دفتر توسعه سلامت وزارت بهداشت، وبینار اختتامیه بوده که در روز ۲۲ آذر و همزمان با هفته پژوهش برگزار می شود. در این رویداد که دعوتنامه آن یک هفته قبل برای شرکت‌کنندگان ارسال خواهد شد، مسئولین معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، سخن آخر را در خصوص لزوم ثبت اختراع و حفاظت از این دستاوردهای ارزشمند با پژوهشگران این وزرات مطرح می کنند.

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها