توسعه کلکسیون رده سلولی فیبروبلاستی بز «مرخز» توسط محققان کشور


3931545 - توسعه کلکسیون رده سلولی فیبروبلاستی بز «مرخز» توسط محققان کشور

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، دکتر عبدالرضا دانشور آملی مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی گفت: مطالعه ای با هدف ایجاد و حفظ رده های سلولی فیبروبلاست بز مرخز به عنوان گونه ای در خطر انقراض در این مرکز انجام شد. در این راستا، سلول های فیبروبلاست اولیه بیش از ۵۰ بز مرخز نر و ماده، جداسازی، کشت و تکثیر داده شد.

دانشور افزود: سلول های کشت یافته از نظر ویژگی های ظاهری، جمعیت و تکثیرسلول، آنالیز کروموزومی، آلودگی های میکربی و مایکوپلاسمایی و بیان پروتئین های فلوئورسنت با وکتورهای ویروسی بررسی شدند.

مدیر بانک سلولهای انسانی و جانوری مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ادامه داد: بر اساس آزمون افتراق بین گونه ای، سلول های بدست آمده از این نژاد هیچگونه آلودگی ادغام با سلول های دیگر و یا عدم شناسایی هویت را نداشته و بطور خالص ذخیره سازی و بانک شدند.

بیشتر بخوانید :   ضرورت تغییر راهبرد شرکت زیرساخت در پدافند غیرعامل

وی بیان کرد: موضوع حائز اهمیت در این پروژه توسعه بانک سلول های بز مرخز است که به عنوان کلکسیون سلولی گونه در معرض خطر انقراض در کشور به ثبت رسیده است. این مطالعه نشان داده است که می توان سلول های با حفظ پایداری خصوصیات ژنتیکی نگهداری و جمع آوری کرد.

به گزارش مهر، نتایج این پژوهش در ژورنال Molecular Biology Reports به چاپ رسیده است.

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها