نقص اطلاعاتی مطالعه شیراز درباره کارآیی واکسن های کرونا


3889176 - نقص اطلاعاتی مطالعه شیراز درباره کارآیی واکسن های کرونا

دکتر حمیدرضا جماعتی دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ در گفتگو با اینستاگرام فا درباره مقاله ای که از سوی مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت شیراز در زمینه کارآیی پایین واکسن سینوفارم در جلوگیری از ابتلاء به بیماری کووید ۱۹ منتشر شده، گفت: دو اتفاق برای مقاله مرکز تحقیقات سیاستگذاری سلامت شیراز رخ داده، نکته اول این است که این مطالعه، مطالعه کاملی نبوده است.

وی افزود: نکته دوم این است که دیتاها و آنالیزهای آن داده ها در این مطالعه هنوز استخراج نشده است، چرا که محققان مقاله ادعا کردند که ماه های شهریور و مهر به مجموع داده های مطالعه وارد نشده است. بنابراین وقتی هنوز دیتاهای یک مقاله کامل نیست نمی توان درباره آن قضاوت کرد.

سه سطح قابل بررسی درباره واکسن ها و اثرشان بر جلوگیری از بیماری کرونا

این فوق تخصص بیماری های ریه درباره کارآیی واکسن ها و شبهاتی که در این زمینه مطرح است، گفت: نکته مهم این است که واکسن ها و اثرشان بر جلوگیری از بیماری در سه سطح قابل بررسی است. سطح اول سطح جلوگیری از بیماری، سطح دوم سطح جلوگیری از بستری شدن در بیمارستان و سطح سوم سطح جلوگیری از مرگ و میر است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین نکته ای که درباره واکسن ها و اثربخشی آن مطرح است، سطح سوم یعنی جلوگیری از مرگ و میر است. چرا که کرونا یک بیماری به شدت مسری و خطرناک است که منجر به مرگ می شود. بنابراین ما درباره واکسن ها، این نکته را مدنظر قرار داده ایم که جلوگیری از مرگ و میر اهمیت بیشتری از جلوگیری از ابتلاء به بیماری دارد.

جماعتی اظهار داشت: با توجه به اینکه بیماری کرونا بسیار مسری است و به کسانی که حتی واکسن زده اند هم توصیه می کنیم تا زمانیکه ایمنی جمعی در جامعه ای بوجود نیامده است، ماسک، فاصله اجتماعی و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند، بنابراین با بهترین واکسن ها هم احتمال بوجود آمدن بیماری وجود دارد.

بیشتر بخوانید :   تحقق اشتغال پایدار از طریق اجرای طرح های نوآورانه فناوری اطلاعات

هیچ واکسنی در دنیا وجود ندارد که ۱۰۰ درصد از ابتلاء و آلودگی به بیماری کرونا جلوگیری کند

وی گفت: به عبارت بهتر هیچ واکسنی در دنیا وجود ندارد که ۱۰۰ درصد از ابتلاء و آلودگی به بیماری کرونا جلوگیری کند. اگر در جامعه ای باشیم که هنوز به ایمنی جمعی نرسیده باشد و یا در جامعه ای باشیم که احتمال چرخش ویروس در آن وجود داشته باشد و ممکن است سوش های مقاوم یا سوش های جدیدی در آن بوجود بیاید، علی رغم اینکه واکسن را زده ایم بازهم باید پروتکل های بهداشتی را رعایت و اگر این کار را نکنیم، احتمال ابتلاء وجود دارد.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ یادآور شد: اما در مورد افرادی که واکسینه شده اند با توجه به اینکه سیستم ایمنی بدن فرد با ویروس برخورد داشته و ایمنی برای فرد بوجود آمده، در نتیجه باعث می شود فرد بیمار نشود و یا اگر بیمار شد شدت بیماری کم باشد و یا حتی اگر بستری شد، به ای سی یو (ICU) نرود و حتی اگر به ای سی یو رفت هم با مرگ مواجه نشود.

وی تاکید کرد: درباره کارآیی واکسن ها باید گفت، اکثر واکسن هایی که مورد ارزیابی قرار می گیرند کارایی شان در سطح دوم یعنی پیشگیری از شدت بیماری و سطح سوم یعنی پیشگیری از مرگ و میر است. ضمن اینکه در کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ هم اثربخشی ها بررسی می شود.

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها