کلینیک تخصصی آبزیان در جهاد دانشگاهی افتتاح شد


562 2252962 - کلینیک تخصصی آبزیان در جهاد دانشگاهی افتتاح شد

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از جهاد دانشگاهی، دکتر حمیدرضا طیبی رئیس جهاد دانشگاهی در افتتاحیه کلینیک تخصصی آبزیان سازمان جهاد دانشگاهی تهران فعالیت در حوزه آبزی‌پروری را از فعالیت‌های خوب جهاد دانشگاهی تهران برشمرد و افزود: این موضوع با امنیت غذایی و سلامت مردم سر و کار دارد.

وی با بیان این‌که از بدو تأسیس جهاد دانشگاهی تاکنون کوشیده‌ایم در زمینه توسعه و پیشرفت دانش‌بنیان کشور الگوی مناسبی باشیم، در ادامه خاطرنشان کرد: می‌توان با اقتصاد دانش‌بنیان و با اتکا بر توان داخلی و فناوری علمی خود و برنامه‌ریزی‌های صحیح در جهت رفع نیازهای ملی و بومی کشور خدمات شاخصی ارائه کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی با بیان این‌که توقع ما از هر واحد آن است که بتوانند با برنامه‌ریزی صحیح و حمایت ما حداکثر در ۲ تا ۳ زمینه کاری شاخص و مدعی حل مشکلات کشور باشند، گفت: اگر جهاد دانشگاهی تهران در حوزه فنی مهندسی گزینه اول نباشد قطعاً گزینه دوم در کشور است.

طیبی با تأکید بر این‌که فعالیت در حوزه آبزیان کار ارزشمندی است که جهاد دانشگاهی تهران در آن حوزه فعالیت می‌کند در ادامه به توسعه فرهنگی اشاره کرد و گفت: قطعاً توسعه کشور نیازمند افراد توسعه‌یافته در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و حتی علمی و فناوری است.

برنامه‌ریزی برای تبدیل کلینیک تخصصی آبزیان به مرکزی مرجع برای آبزیان کشور

در ادامه این مراسم دکتر مسعود کمبرانی رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که می‌کوشیم در این واحد فعالیت‌های چشمگیر مورد نیاز کشور و خارج از کارهای روتین و مرسوم دیگر سازمان‌ها را انجام دهیم، افزود: جهاد دانشگاهی تهران سابقه ۲۰ تا ۲۵ سال فعالیت در حوزه آبزی‌پروری اعم از تولید واکسن و … را دارد و متخصصان توانمند و مجربی در این حوزه و با امکانات و هزینه فراوان توانسته‌اند استانداردهای پایه را برای کلینیک آبزیان تأمین کنند.

وی افزود: سعی شده این کلینیک مرکزی کامل و جامع برای آبزیان باشد تا طی ۲ تا ۳ سال آینده برند و مرکزی مرجع برای آبزیان کل کشور باشد خوشبختانه تاکنون فعالیت‌های خوبی در این حوزه شده و طرح‌های فناوری خوبی هم به اجرا در آمده است.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی تهران از دیگر اقدامات این واحد از جهاد در جهت اشتغالزایی جوانان را ایجاد اشتغال شبکه‌ای برشمرد و افزود: در این راستا در نظر داریم با فراهم شدن زیرساخت‌های لازم دامپزشکان سراسر کشور تحت شبکه‌ای با رعایت استانداردهای لازم با کلینیک تخصصی آبزیان همکاری داشته باشند. تاکنون با چندین تولیدکننده فرآورده‌های دریایی صحبت شده تا مرجع تغذیه مطمینی را برای آن‌ها تأمین کنیم.

کمبرانی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی تهران در بحث اشتغال شبکه و در زمینه مشاوره روانشناسی و سلامت روان خانواده و مردم فعالیت‌های خوبی را آغاز کرده است و مرکز مشاوره جهت سازمان جهاد دانشگاهی تهران بستر مناسبی برای اشتغال فارغ‌التحصیلان روانشناسی است.

بیشتر بخوانید :   جشنواره ویژه لنز برای تابستان ۱۴۰۱

وی با اشاره به وجود حدود ۳۰۰ هزار فارغ‌التحصیل روانشناسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا گفت: از این تعداد تنها ۵ تا ۶ هزار نفر زیر نظر انجمن روانشناسی ایران هستند اما ما می‌کوشیم با راه‌اندازی مرکز مشاوره «جهت» شمار فراوانی از روانشناسان(قریب ۱۰۰ هزار روانشناس) را برای ارائه خدمات مشاوره‌ای به کار بگیریم، بدین ترتیب جهاد تهران توانسته در حوزه اشتغالزایی هم فعال باشد.
ایجاد مزرعه الگو برای تولید ماهی سالم، تولید بچه ماهی مقاوم از طرح‌های کلان پیشنهادی

همچنین دکتر احمد عرفان‌منش مدیر راه‌اندازی کلینیک تخصصی آبزیان جهاد دانشگاهی تهران با بیان این‌که امروزه دنیا رویکرد جدیدی به آبزیان دارد، افزود: براساس اعلام ۲۰۱۷ فائو با افزایش جمعیت جهان روبرو هستیم که این موضوع منابع طبیعی برای تأمین پروئتین را محدود کرده است، باید از آبزیان در جهت رفع این کمبود استفاده کرد.

وی با بیان این‌که فرمول پرورش ماهی در ابتدا ساده و تنها شامل مرزعه آب و گوشت سالم بود، افزود: اما بتدریج آیتم‌های دیگری چون واکسن و ضایعات حاصل از پرورش ماهی و آب آلوده مطرح شد که در نهایت به محیط زیست وارد می‌شوند.

مدیر راه‌اندازی کلینیک تخصصی آبزیان جهاد دانشگاهی تهران افزود: بر اساس آمار رسمی کشور از ۴۰۰ میلیون تخم ماهی قزل‌آلا که وارد صنعت گوشتی کشور می‌شود حدود ۲۰۰ میلیون تخم به گوشت(۵۰ درصد) تبدیل و بقیه در قالب ضایعات وارد محیط زیست می‌شوند.

عرفان‌منش دومین موضوع حایز اهمیت در آبزی‌پروری را بحث مقاومت به آنتی‌بیوتیک‌ها دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه ایران به‌واسطه مصرف بی‌رویه آنتی بیوتیک در این زمینه جزو ۵ کشور نخست دنیاست.

وی نوپا بودن آبزی‌پروری و ضعف کشور در این حوزه را از دیگر مشکلات برشمرد و افزود: از این‌رو نیازمند توجه بیشتر به این حوزه هستیم و از اهداف راه‌اندازی کلینیک آبزیان توسعه و بهبود آبزی‌پروری است.

مدیر راه‌اندازی کلینیک تخصصی آبزیان جهاد دانشگاهی تهران ایجاد شبکه ارتباطی ملی، دسترسی ارزان جامعه به پروتئین در آینده را از دیگر اهداف تأسیس این کلینیک دانست و خاطرنشان کرد: پایداری در کسب و کارهای مرتبط با آبزیان از دیگر اهداف است.

عرفان‌منش با اشاره به افزایش سرانه مصرف ماهی در دنیا یادآور شد: از طرح‌های کلان پیشنهادی ایجاد مزرعه الگو برای تولید ماهی سالم، تولید بچه ماهی مقاوم برای کاهش میزان ضایعات و کاهش میزان مصرف آنتی‌بیوتیک، ارائه خدمات تخصصی و شبکه همکاری با دامپزشکان بخش خصوصی، کاهش میزان تلفات تابستانی ماهیان و … است.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تلگرام
خرید v2ray