اولویت‌های پژوهشی حیطه قلب و عروق شناسایی شد


3925573 - اولویت‌های پژوهشی حیطه قلب و عروق شناسایی شد

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از وزارت بهداشت، اولویت‌های عناوین پژوهشی در حیطه قلب و عروق طی یک ماموریتی که از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به دکتر نضال صراف زادگان رئیس پژوهشکده قلب و عروق اصفهان و دبیر شبکه تحقیقات قلب و عروق ایران سپرده شده بود، شناسایی شد.

صراف‌زادگان هدف عمده انجام ماموریت تدوین اولویت‌های پژوهشی شبکه تحقیقاتی قلب و عروق را محدودیت منابع مالی دانست و افزود: در مقابل محدودیت بودجه پژوهشی باید ساختاری از اولویت‌ها و نیازهای کشور تعریف شود تا معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و موسسه نیماد طبق این اولویت‌ها از طرح‌های پژوهشی حوزه قلب و عروق حمایت‌ کنند.

وی به ضرورت جمع‌آوری داده‌ها و تعیین اولویت‌ها بر مبنای روش‌های علمی تاکید کرد و گفت: در نبود اولویت‌های پژوهشی، هر متخصصی در حوزه قلب و عروق می‌تواند بر اساس تجارب شخصی و کاری خود نظراتی درباره ضرورت‌ها و نیازهای تحقیقاتی کشور در این حوزه بیان کند که بدون شک نمی‌تواند اصول بی طرفی و جامعیت را پوشش دهد.

دبیر شبکه تحقیقات قلب و عروق ایران افزود: در تدوین اولویت‌های پژوهشی از روش‌های استاندارد و به‌روز دنیا استفاده کردیم و در زمانبندی بسیار کوتاه موفق شدیم این روش را مطابق با شرایط کشور و فضای تحقیقاتی موجود، بومی‌سازی کنیم.

وی با بیان اینکه جهت شناسایی اولویت‌های پژوهشی حیطه قلب و عروق، ۷ معیار اولویت‌بندی تعیین شد، گفت: این معیارها پس از وزن دهی به ترتیب شامل امکان‌پذیری، هزینه اثربخشی، عدالت در سلامت، اهمیت موضوع، پتانسیل موضوع در بهبود مراقبت و پیامدهای بیماری، قابلیت پذیرش در جامعه و هم‌راستا بودن با اولویت‌های ملی و بین‌المللی بودند. نتایج برای متخصصان بسیار حایز اهمیت بود.

صراف‌زادگان به عناوین پژوهشی اشاره کرد و افزود: در عناوین پژوهشی رتبه اول به مطالعات مرتبط با پرفشاری خون اختصاص یافت. تنها در صورتی این عنوان در رتبه اول جای می‌گرفت که با روش علمی و استاندارد به بررسی و رتبه‌بندی موضوعات پژوهشی پرداخته شود. رتبه دوم مربوط به کنترل و پیشگیری از سکته‌های قلبی بود که لازمه آن تغییر شیوه زندگی مردم است.

وی گفت: رتبه سوم نیز مربوط به مطالعه عوامل خطر سکته‌های قلبی و رتبه چهارم مربوط به بررسی وضعیت موجود بیماری ایسکمیک قلبی شامل تعیین بار بیماری است. ثبت بیماری‌های قلبی عروقی به عنوان اولویت پنجم تعیین شد که در همه جای دنیا این بیماری‌ها ثبت می‌شوند.

رئیس پژوهشکده قلب و عروق اصفهان اضافه کرد: مطالعات مرتبط با کووید و بیماری‌های قلبی و عروقی در رتبه ششم قرار گرفت که مقرر شد از هر مطالعه ای در این حوزه حمایت شود. همچنین مطالعات ارزشیابی اجرا، مطالعات در زمینه اقدامات مداخله‌ای درمانی بیماری‌های قلبی عروقی و طراحی گایدلاین‌ها (تهیه، به‌روز رسانی و بومی‌سازی) مرتبط با حیطه قلب و عروق در رده‌های بعدی اولویت قرار گرفتند.

وی با تاکید بر اینکه وقتی نتایج اولویت‌بندی از این روش استاندارد علمی استخراج شد به درستی و صحت نتایج مطالعه پی بردیم، گفت: شاید اگر با روش‌های دیگری این بررسی انجام می‌شد نتایج بیشتر به سمت امور تکنولوژیک و استفاده از تجهیزات نوین و پیشرفته در مطالعات پژوهشی تاکید می‌کرد؛ در حالی که در گزارش شاهد هستیم رتبه‌های اول همگی به امور پیشگیرانه اختصاص یافت و هر چه به اولویت‌های پایین‌تر رسیدیم به تجهیزات فناورانه و مطالعات پیشرفته و استفاده از متدهای پیچیده رسید.

صراف زادگان با بیان اینکه نزدیک به ۲۰ جلسه حضوری و مجازی ظرف مدت ۴۰ روز برگزار کردیم، افزود: گام نخست، بررسی و جستجو در متون مرتبط موجود بود تا معیارهای اولویت بندی عناوین پژوهشی مشخص شود.

وی گفت: معیارها بر اساس جستجوی معیارهای استفاده شده در مطالعات بین‌المللی و ملی مرتبط، استخراج مهم‌ترین معیارهای مطرح شده جهت انتخاب موضوعات مهم پژوهشی در صورتجلسات شورای راهبردی شبکه کشوری قلب ایران در ۱۰ سال گذشته و استخراج نظرات اعضای پنل متخصصین در زمینه معیارهای اولویت‌بندی عناوین پژوهشی قلب و عروق از طریق مصاحبه، تعیین شد.

دبیر شبکه تحقیقات قلب و عروق ایران افزود: گام بعدی، انتخاب موضوعات پژوهشی دارای اولویت بود. باز هم در متون بین‌المللی و ملی مرتبط جستجو کردیم تا ببینیم چه موضوعات پژوهشی حایز اولویت است. دوم، باز هم صورتجلسات شورای راهبردی بررسی شد و سوم مصاحبه با اعضای پنل تخصصی.

وی ادامه داد: سپس در یک ماتریس، شاخص‌ها را در ستون‌ها و عناوین پژوهشی را در ردیف‌ها قرار دادیم و اعضای پانل تخصصی عناوین را بر اساس شاخص ها نمره‌دهی کردند. بررسی نتایج نشان داد که این روش ما را به نتایج دقیق نرساند. در میانه راه مجبور شدیم تغییر رویه‌ بدهیم که به‌رغم سختی‌های بسیاری که متحمل شدیم ولی در نهایت به نتایج درست و قابل اعتماد رسیدیم.

بیشتر بخوانید :   اولین بطری نوشابه از پلاستیک کاملا گیاهی تولید شد

صراف زادگان گفت: در این راستا از وزن دهی شاخص‌های اولویت‌بندی با استفاده از روش تحلیل سلسله مراتبی استفاده کردیم و طی چند جلسه که با کارگروه‌های مختلف داشتیم از اعضای پنل تخصصی خواستیم به شاخص‌های اولویت بندی امتیاز بدهند. در ادامه عناوین پژوهشی بر اساس این شاخص‌ها نمره‌دهی و اولویت‌ها تعیین شد.

به گفته وی، تعیین اولویت‌ها از آنجایی اهمیت فوق‌العاده بالایی دارد که وقتی سیاستگذار می‌خواهد بودجه را اختصاص دهد به آمارها، شاخص‌ها و اولویت‌ها نگاه می‌کند. اکنون که اولویت‌ به مسئله کنترل فشار خون و بعد پیشگیری از سکته‌های قلبی اشاره می‌کند، سیاست‌گذار هم طبق آن تصمیم‌گیری می‌کند و بودجه و امکانات را در این جهت هدایت خواهد کرد.

دبیر شبکه تحقیقات قلب و عروق ایران با اشاره به اینکه مهم‌ترین مسئله این است که ماموریت «تدوین اولویت‌های پژوهشی» انجام شده و مورد بهره‌برداری هم قرار گرفته است، گفت: در آخرین مرحله اولویت‌ها به فراخوان نیماد رسید و در سایت نیماد قرار گرفته است.

وی گفت: مطلع هستم که چهار طرح در قالب نیماد بر مبنای این اولویت‌ها ارائه شده و در حال کارشناسی است. تحقیقات کشور به سوی اولویت‌ها و شاخص‌های پژوهشی هدایت می‌شود تا منابع محدود موجود در مسیر درست هزینه شود. چاپ مقاله اولویت بندی عناوین پژوهشی حیطه قلب و عروق نیز در دست اقدام است.

شاخص های اولویت بندی عناوین پژوهشی

ردیف شاخص تعریف شاخص
۱ اهمیت موضوع (Importance) *موضوع باعث کاهش بار بیماری های قلبی عروقی (Burden of Disease) شود به عبارتی میزان مرگ و میر (Mortality)، شیوع و بروز و عوارض و پیامد های بیماری را کاهش دهد و کیفیت زندگی را بهبود بخشد.
۲ هزینه اثربخشی (Cost effectiveness) *موضوع میزان موفقیت در رسیدن به اهداف و پاسخگویی به انتظارات ، از نقطه نظر هزینه های متحمله را افزایش دهد.
*باعث کاهش بار اقتصادی (Economic burden of disease) بیماری های قلبی عروقی شود.
*پیامدهای سلامتی مانند تعداد روزهای بدون علامت بیماری (free-Symptom days) ، تعداد افراد نجات یافته (saved Lives) یا تعداد سال های زندگی به دست آمده (Life years gained (LYGs)) را بهبود بخشد.
۳ همراستا بودن با اولویت های ملی، منطقه ای و بین المللی *موضوع با اولویت های ملی (اسناد بالادستی نظام سلامت)، منطقه ای و بین المللی ( سازمان بهداشت جهانی و سایر سازمانهای مرتبط) هم راستا باشد.
*شواهد معتبر و مناسب برای برنامه ریزی و سیاستگذاری فراهم کند.
۴ امکان پذیری (Feasibility) *امکان اجرای پژوهش با توجه به زیرساخت های موجود، تکنولوژی ، منابع انسانی، توان مالی (Affordability)، قوانین جاری، زمان و ملاحظات اخلاقی در موضوع مورد نظر وجود داشته باشد.
۵ عدالت در سلامت (Equity) *موضوع منجر به توزیع عادلانه خدمات پیشگیری، تشخیص، درمان و بازتوانی از نظر شاخص های اجتماعی اقتصادی مانند جنسیت ، تحصیلات، درآمد، محل زندگی، قومیت ، دین و مذهب و … شود.
۶ قابلیت پذیرش در جامعه (Acceptability) *موضوع توسط سیاستگذاران و توسط مردم قابل پذیرش باشد.
۷ پتانسیل موضوع در بهبود کیفیت مراقبت و پیامدهای بیماری *موضوع منجر به بهبود کیفیت خدمات به بیماران ، کاهش عوارض و پیامدهای بیماری و بهبود نتایج شود.

اولویت بندی عناوین پژوهشی حیطه قلب و عروق بر اساس شاخص ها

رتبه عنوان پژوهشی
۱ مطالعات در زمینه بیماری پرفشاری خون
۲ مطالعات پیشگیری و کنترل بیماری ایسکمیک قلبی
۳ مطالعات در زمینه ریسک فاکتورهای بیماری های ایسکمیک قلبی
۴ مطالعات در زمینه بررسی وضعیت موجود بیماری ایسکمیک قلبی
۵ مطالعات ثبت بیماری های قلبی عروقی
۶ مطالعات کووید ۱۹ و بیماری های قلبی عروقی
۷ مطالعات ارزشیابی اجرا (Implementation Research) در زمینه بیماری های قلبی عروقی
۸ مطالعات در زمینه اقدامات مداخله ای درمانی بیماری های قلبی عروقی
۹ طراحی (تهیه، به روزرسانی و بومی سازی) گایدلاین های مرتبط با قلب و عروق
۱۰ مطالعات تهیه مدل های تعیین ریسک (Risk Assessment Models)
۱۱ مطالعات درمان بیماران قلبی عروقی توسط Digital Health یا Telemedicine
۱۲ مطالعات در زمینه روش های تشخیص بیماری های قلبی عروقی
۱۳ مطالعات هوش مصنوعی AI و Machine Learning در زمینه بیماری های قلبی عروقی
۱۴ مطالعات ژنتیک و اپی ژنتیک در زمینه بیماری های قلبی عروقی
امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تلگرام
خرید v2ray