3921137 - کمبود مواد اولیه باتری چالش جدید خودروسازان اروپایی

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از رویترز، ناتوانی در دسترسی به ذخایر کافی لیتیوم، نیکل، منگنز یا کبالت ممکن است فرایند گذر از تولید خودروهای بنزینی به برقی را کندتر کند. علاوه بر آن به افزایش قیمت محصول و کاهش سودآوری خودروسازان منجر می‌شود.

دانیل هریسون یکی از تحلیلگران بازار خودرو در مؤسسه اولتیما مدیا می‌گوید: سئوالاتی جدید درباره توازن میان ذخایر و تقاضا در زنجیره تأمین باتری خودرو وجود دارد.

تا همین اواخر شرکت‌های اروپایی در رقابت با همتایان آسیایی برای تولید باتری باخته اند و شرکت‌هایی مانند CATL چین و پاناسونیک ژاپن برنده این رقابت بوده‌اند.

ایلکا فون دالویگ از مؤسسه EIT InnoEnergy در این باره می‌گوید: هیچکس تصور نمی‌کرد این موضوع یک چالش باشد. شرکت‌ها تصور می‌کردند که می‌توانند سلول باتری وارد کنند.

اما پیش بینی بانک‌های بزرگ از رشد فروش خودروهای برقی در دهه‌های آینده نهادهای سیاسی و خودروسازان را شوکه و مجبور کرد تا درباره تولید باتری عمیق‌تر فکر کنند.

پس از آن شرکت‌های خودروسازی و تهیه کنندگان تجهیزات در اتحادیه اروپا برنامه‌های سرمایه گذاری چند میلیارد یورویی و طرح ساخت کارخانه باتری را اعلام کردند. فولکس واگن تصمیم دارد ۶ واحد باتری سازی در اروپا بسازد. دایملر نیز قصد دارد ۴ واحد با شرکایش بسازد.

بیشتر بخوانید :   وسیله نقلیه خودران سیتروئن برای تسهیل حمل و نقل شهری

تخمین زده می‌شود تاکنون حداقل ۵۰ طرح برای ساخت کارخانه باتری سازی در اروپا اعلام شده است. اگر این طرح‌ها واقعاً ساخته شوند، تولید باتری در این منطقه تا ۲۰۳۰ قادر به تأمین تقاضای آن خواهد بود.

اما برای تأمین مواد اولیه مانند لیتیوم، نیکل، منگنز یا کبالت چالش‌هایی وجود دارد. کارشناسان بازار مؤسسه BMI معتقدند سرمایه گذاری‌های بزرگ زیادی در کارخانه‌های تولید باتری شده اما در حوزه استخراج مواد اولیه اقدامی انجام نشده است.

طی یک سال بهای کربنات لیتیوم ۲ برابر شده است. بزرگترین ذخایر کبالت نیز در جمهوری دموکراتیک کنگو قرار دارد و گاهی اوقات استخراج آن در شرایط کاری بسیار نامساعدی انجام می‌شود. پیش بینی می‌شود قیمت این فلز هم افزایش یابد.

از سوی دیگر حدود ۷ سال طول می‌کشد تا معدن‌های جدید توسعه یابند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

x بستن تبلیغات