نحوه انتخاب برگزیدگان چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) اعلام شد


3919669 - نحوه انتخاب برگزیدگان چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) اعلام شد

به گزارش اینستاگرام فا، حسین نادری منش رئیس گروه کلیه زمینه های علم و فناوری جایزه مصطفی(ص) امروز در نشستی خبری که به صورت حضوری برگزار شد، گفت: فراخوان چهارمین دوره جایزه مصطفی (ص) از آذر ۱۳۹۸ تا آخر شهریور ۱۳۹۹ اعلام شد که در نهایت ۵۱۵ اثر به دبیرخانه جایزه از سوی دانشمندان مسلمان مقیم و غیر مقیم ارسال شد.

وی با بیان اینکه ۴۸۴ اثر به گروه های داوری اولیه راه یافتند گفت: در نهایت شاهد راهیابی ۲۱۳ اثر به گروه های داوری ثانویه بودیم که از این تعداد ۴۸ اثر واجد شرایط برای ورود به مرحله نهایی بودند. به گفته نادری منش، سرانجام ۱۱ اثر به شورای سیاستگذاری جایزه ارسال و ۵ اثر برگزیده انتخاب شد.

نادری منشر درباره طرح های ارسالی در گروه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: ارسال ۷۰ اثر در حوزه آی تی، راهیابی ۶۷ اثر به داوری اولیه و ۱۷ اثر به داوری ثانویه منجر به شناسایی ۴ اثر شد اما در نهایت هیچ اثری حائز شرایط نامزدهای فهرست کوتاه در این گروه نشد.

عضو کارگروه علمی جایزه مصطفی (ص) گفت: همچنین در گروه علم و فناوری زیستی و پزشکی معرفی ۲۲۰ اثر به گروه، راهیابی ۱۹۷ اثر به داوری اولیه و ۱۶۰ اثر به داوری ثانویه و در نهایت شناسایی ۲۲ اثر واجد شرایط گزارش شد.

وی با اشاره به گزارش گروه علم و فناوری نانو و گروه کلیه زمینه های علم و فناوری گفت: در این زمینه ۲۲۵ اثر به دبیرخانه ارسال شد که ۲۲۰ اثر به داوری اولیه، ۳۶ اثر به داوری ثانویه راه یافتند؛ در این میان ۲۲ اثر واجد شرایط شدند که پنج نفر نامزد در این زمینه معرفی شد.

نادری منش با بیان اینکه در نهایت یک جایزه عمومی به دانشمندان غیر مقیم کشورهای اسلامی به صورت مشترک و یک جایزه مشترک دیگر در یک بخش جدید حوزه پزشکی و شیمی آلی به ۳ برگزیده به صورت مشترک اعطا می شود، گفت: بنابراین امسال دو جایزه پانصد هزار دلاری به پنج برگزیده اعطا می شود.

بیشتر بخوانید :   سند سیاست‌ها و الزامات حاکمیتی شهر هوشمند تصویب می شود

وی افزود: نامگذاری این جایزه به دلیل نقش پیامبر اسلام در توسعه علم و فراگیری علوم مختلف بوده است.

نادری منش خاطر نشان کرد: در چند سال اخیر با تبلیغات انجام شده و انتشار کاریکاتور، اسلام هراسی از شخص پیامبر اسلام و دین مبین اسلام انجام شده است و این در حالی است که طی چندین قرن اسلام طلایه‌دار علم و فناوری در جهان بوده و پیامبر اکرم همواره به آموختن علم با جمله ای مبنی بر «در طلب علم بروید حتی اگر به چین برود» تاکید داشتند.

رئیس کارگروه جایزه مصطفی (ص) اضافه کرد: برگزاری و اعطای جایزه مصطفی در راستای معرفی دستاوردهای دانشمندان مسلمان در سطح جهان است و برخی کشورها از این جایزه به عنوان نوبل اسلامی یاد می کنند.

وی تاکید کرد: این جایزه در کنار ۱۵۰۰ جایزه بین المللی و جوایز معتبر ایرانی همچون فارابی، خوارزمی، علامه طباطبایی و… اقدام به برجسته کردن فعالیت نقش مسلمانان در توسعه فناوری و علم کرده است.

نادری منش با اشاره به معرفی برگزیدگان سال های قبل جایزه گفت: معرفی اوگور شاهین قبل از شناسایی وی و همسرش به عنوان سازنده واکسن علیه کرونا توسط کارگروه جایزه مصطفی (ص) از نشانه های معتبر بودن جایزه مصطفی (ص) است. اکنون خوش یمنی جایزه در حال نمود است.

رئیس گروه علمی زمینه‌های علم و فناوری جایزه مصطفی (ص) با اشاره به نحوه انتخاب دانشمندان این جایزه خاطر نشان کرد: برای این منظور از دو روش معرفی دانشمندان و بررسی آثار و دستاوردهای آنها استفاده شد. ما در این اقدام به کشف و شناسایی مسلمانان دانشمند کرده ایم تا بتوانیم برگزیدگان شایسته ای داشته باشیم.

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها