افزایش ایجاد واحدهای فناور تا پایان سال/ فعالیت ۶ هزار دانش بنیان


3409858 - افزایش ایجاد واحدهای فناور تا پایان سال/ فعالیت ۶ هزار دانش بنیان

به گزارش اینستاگرام فا، دکتر پیمان صالحی امروز در دومین همایش تبیین نقش استاندارد در توسعه اقتصاد دانش بنیان که به صورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، با بیان اینکه در معاونت علمی علاوه بر تسهیل تبادل عرضه، تقاضا، تحریک تقاضا، بازار سازی، کشش بازار مهم است، گفت: در حوزه استانداردسازی با خلاهایی همچون چون عدم استفاده از ظرفیت‌های سرمایه گذاری خارجی و عدم بهره گیری از ظرفیت تقاضای دولتی مواجه هستیم.

وی افزود: طرح های کلان ملی در معاونت علمی بر اساس استانداردهای آن به تصویب می رسد زیرا این موضوع در بازارسازی محصول موثر است.

صالحی با اشاره به نقش استانداردسازی محصولات دانش بنیان در اکوسیستم ویژه اقتصادی گفت: شکل دهی زنجیره کارآفرینی، توسعه شتابنده‌ها و سرمایه‌گذاری مخاطره آمیز، بازار سازی و تحریک بازار، توانمند سازی نیروهای انسانی، ایجاد محدوده‌های استقرار شرکت‌های دانش بنیان در بافت عمومی کلانشهرها، حمایت دولت از بهبود محیط کسب و کار و تغییر در فضای مراکز علمی و پژوهشی برای توسعه کارآفرینی دانش بنیان اثر گذار در اکو سیستم ویژه اقتصاد دانش بنیان به شمار می رود.

صالحی با اشاره به اخرین تعداد شرکتهای دانش بنیان گفت: تاکنون ۶ هزار و ۳۴۴ شرکت دانش بنیان با تاییدیه دانش بنیانی فعالیت می کنند که این تعداد ۶۷۶ شرکت «تولیدی نوع ۱»، ۳هزار و ۲۹۸ شرکت «تولیدی نوع ۲»، ۴۲۹ شرکت «نوپا نوع ۱»، هزار و ۶۷۶ شرکت «نوپا نوع ۲ » و ۱۱۳ شرکت «نوع ۳» هستند.

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری افزود: تاکنون بیش از ۱۰ هزار واحد فناوری ایجاد شده است که پیش بینی می‌شود این تعداد تا پایان سال جاری به ۳۰۰ هزار واحد برسند.

ارائه تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان

وی با بیان اینکه از سال ۹۳ تاکنون ۱۰۳۴ میلیارد تومان برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تسهیلات مصوب شده است، گفت: این میزان سرمایه گذاری، موجب گردش مالی ۲۰۱۴۴ میلیارد تومان و اشتغال ۶ هزار و ۳۴۴ نفر در این شرکت‌ها شده است.

همکاری با سازمان استاندارد

صالحی با بیان اینکه مصوباتی برای اخذ استانداردهای لازم توسط شرکت های دانش بنیان به تصویب رسید، گفت: اما نیاز است علاوه بر شرکت‌های دانش بنیان، شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری بتوانند از مواهب این مصوبات بهره مند شوند.

وی گفت: اخذ مجوزها برای شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری هم می‌تواند به دانش بنیان شدن و هم به توسعه بازار آنها کمک کند. از این رو در سال ۱۳۹۹ الحاقیه‌ای را برای این مصوبه با همکاری سازمان ملی استاندارد مصوب کردیم که شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری (نه شرکت‌های مستقر در مراکز رشد)، بتوانند از این مصوبه آیین نامه COC و COP در زمینه صدور گواهینامه انطباق و محصول ویژه مصوب سال ۹۶ بهره مند شوند.

بیشتر بخوانید :   گوگل در روسیه ۱۵ میلیون روبل جریمه شد

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی گفت: گواهینامه COC گواهینامه انطباق با یک استاندارد ملی یا بین المللی اظهار شده قابل پذیرش و گواهینامه COP انجام آزمون‌های لازم برای ارزیابی عملکرد و ویژگی‌های مبتنی بر اصول استاندارد سازی محصول در صورت عدم وجود استاندارد ملی و بین المللی هستند. بر اساس این مصوبات، شرکت‌ها می‌توانند «دانش نماد» که شامل علامت استاندارد مصوب در شورای عالی استاندارد است را دریافت کنند.

صالحی، تسهیل ورود شرکت‌های دانش بنیان به فرآیندهای خرید دولتی و مناقصات، امکان صدور گواهینامه انطباق برای محصولات فاقد خط تولید، ایجاد تسهیل گری در اخذ گواهینامه‌ها نسبت به روال موجود، اعتبار متناظر با پروانه ملی استاندارد، تاییدیه کیفی محصولات شرکت‌هایی که فاقد هر گونه مجوز مبنی بر تولید کالا هستند و صدور گواهی بر مبنای خود اظهاری با توجه به مرزهای دانش بودن محصولات فاقد استاندارد تدوین شده را از مزایای اخذ این گواهینامه انطباق نام برد.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون ۴۷ درصد شرکت‌های دارنده این گواهینامه‌ها از نوع نوپا نوع ۱ و ۳۲ درصد آنها تولید نوع ۱ هستند.

صالحی گفت: علاوه بر آن ۳۶.۵ درصد از گواهینامه‌های صادر شده در حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته، ۳۰.۲ درصد از حوزه مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی و ۲۰.۸ درصد از حوزه برق و الکترونیک و فناوری اطلاعات بوده است.

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه برخی حوزه ها در اولویت برای اخذ مجوز ها و استانداردها هستند گفت: حوزه های سلامت، صنایع غذایی مادر، حمل و نقل، آب و محیط زیست، لوام خانگی، کاغذ و سلولز منسوجات و پوشاک، کاشی و سرامیک، قطعات الکترونیک، مواد پیشرفته، معدن، سیمان، انرژی، فولاد، ماشین آلات در نقشه راه فناوری های اولویت جز حوزه ای مهم به شمار می روند که امیدواریم با سازمان استاندارد همکاری بهتری برای اخذ مجوزها در این زمینه ها داشته باشیم.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تلگرام
خرید v2ray