امکان استفاده از واکسن پاستوکووک در کودکان و بالغان


3915963 - امکان استفاده از واکسن پاستوکووک در کودکان و بالغان

به گزارش اینستاگرام فا، دکتر علیرضا بیگلری رئیس انستیتو پاستور ایران امروز در نشست خبری در محل وزارت بهداشت، درباره پیشرفت مطالعه و تولید واکسن پاستوکووک در ایران گزارشی ارائه کرد.

وی با بیان اینکه انستیتو پاستور ایران در بین انستیتو پاستورهای دنیا وارد طراحی و تولید واکسن کووید ۱۹ شد افزود: این با همکاری انستیتو فینلای کوبا صورت گرفت. واکسن کووید ۱۹ انستیتو پاستور ایران واکسنی مبتنی بر پروتئین نوترکیب است که به عنوان یکی از ایمن‌ترین واکسن های دنیا محسوب می شود.

بیگلری با بیان اینکه این واکسن تنها واکسنی است که دوز یادآور دارد، گفت: پاستوکووک قابل تزریق به سنین ۳ تا ۱۸ سال است.

وی با تاکید بر اینکه این واکسن، جزء ایمن ترین واکسن ها علیه کووید ۱۹ است، گفت: استفاده این واکسن در گروه سنی زیر ۱۸ سال یکی از ویژگی‌هایی است که باعث می‌شود که دانش آموزان و والدین با خیال راحت از این واکسن استفاده کنند. همانطور که می دانیم نوزاد ایرانی وقتی که به دنیا آمده، قبل از اینکه طعم شیر مادر را بچشد، واکسنی از انستیتو پاستور ایران را دریافت کرده و این بار هم افتخار داریم که واکسنی مطمئن را تقدیم کودکان و بالغین کشور کنیم.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه مطالعات کارآزمایی بالینی واکسن پاستوکووک با ۲۴ هزار نفر در ایران به انجام رسیده است، گفت: مطالعات نشان داده که گروه سنی زیر ۱۸ سال می توانند با خیال راحت از این واکسن استفاده کنند.

وی افزود: یاداور این واکسن می تواند در کسانی که به کووید مبتلا شده اند تنها یک دوز یاداور آن ایمنی ایجاد میکند و دوز یاداور برای واکسن های دیگر به عنوان بوستر بکار برود. این موضوع اثبات شده و کارایی خوبی دارد.

کارایی بیش از ۹۱.۶ درصدی با دوز یادآور

بیگلری گفت: خوشبختانه این تنها واکسن دنیاست که دوز یادآور دارد و با دوز یادآور می تواند بیش از ۹۱.۶ و حدود ۹۲ درصد کارایی در پیشگیری از بیماری شدید و بستری شدن داشته باشد که افتخاری برای انستیتو پاستور ایران به شمار می رود.

وی افزود: همچنین بررسی ها نشان داد با تزریق سه دوز این واکسن ۹۹ درصد ایمنی زایی در افراد دیده می شود و با توجه به اینکه در کودکان به دو دوز نیاز است مشاهده کردیم که ۲ دوز هم ایمنی را در کودکان ایجاد می کند. مطمئنا با توجه به نیازی که به دوزهای یادآور خواهیم داشت، در فرصت‌های بعدی می‌توانیم از این واکسن برای تمدید و ارتقای ایمنی به عنوان دوز یادآور استفاده کنیم.

رئیس انستیتو پاستور ایران با اشاره به ویژگی اصلی واکسن پاستوکووک گفت: این واکسن را می توان طوری طراحی کرد که برای جهش های آتی قابل باز مهندسی باشد.

بیشتر بخوانید :   دوره‌های آموزشی تخصصی در حوزه شبکه ملی اطلاعات برگزار می شود

وی با بیان اینکه با ورود سویه دلتا واکسن‌هایی که در دنیا با وسعت زیادی استفاده شده بودند، کارایی خود را به نصف و پایین‌تر از نصف رساندند، گفت: باعث افتخار است بگوییم امروز یک واکسن ایمن و معتبر در اختیار مردم کشورمان قرار می‌دهیم.

هفته ای یک میلیون دوز تولید می شود

بیگلری در خصوص تولید انبوه واکسن پاستوکووک گفت: در حال حاضر برنامه این است که هفته ای یک میلیون دوز را تقدیم وزارت بهداشت کنیم اما در صورت نیاز کشور این قابل برنامه ریزی برای افزایش میزان تولید خواهد بود.

به گفته وی، هفته گذشته یک میلیون و دویست هزار دوز تحویل وزارت بهداشت داده شد و این هفته هم یک میلیون دوز از همین واکسن ارائه می شود.

بیگلری افزود: برنامه استفاده از این واکسن بر عهده وزارت بهداشت است که می توانیم بر اساس این برنامه، میزان تولیدواکسن و دوزهای یادآور را مشخص کنیم و تحویل دهیم.

اخذ مجوز بین المللی واکسن پاستوکووک ایرانی

وی افزود: امید می رود که این واکسن مجوز از سازمان بهداشت جهانی را به عنوان تنها واکسن ایرانی اخذ کند.

رئیس انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه یکی از قدم های مهم تولید، انجام کارآزمایی بود که واکسنی مطمئن داشته باشیم، گفت: این اولین باری بود که کارآزمایی با این حجم انجام شد و این کار بزرگی بود زیرا در خلاء اطلاعاتی بزرگ مجبور بودیم این کار را انجام دهیم. این کارآزمایی در ۸ شهر کشور انجام شد و ما به این واسطه متمرکز به یک ناحیه نشدیم.

وی گفت: در این کارازمایی یک سوم افراد بیماری زمینه ای داشتند؛ بسیاری از شرکت ها بیماران زمینه ای را وارد کارآزمایی نمی کنند زیرا به نفعشان است اما در این کارآزمایی بیماران زمینه ای هم داوطلب داشتیم که این موضوع پیگیری بعد از تزریق را سخت تر می کرد. ضمن اینکه این تست انسانی در زمان شیوع نوع دلتا بود.

بیگلری افزود: در مطالعات متوجه شدیم برای واکسن کووید باید از کوچکترین قطعه پروتئینی استفاده کنیم که ما می توانیم برای افزایش کارایی واکسن، از فناوری نانو نیز بهره ببریم یا باید آن را به پروتئین دیگری متصل کنیم که کارایی واکسن بیشتر شود.

انجام تحقیقات برای تولید پاستوکووک پلاس

رئیس انستیتو پاستور ایران درباره تولید پاستوکووک پلاس گفت: این واکسن نیز در کشور تولید شده و اکنون دوران قرنطینه را طی می‌کند؛ بعد از اتمام کار حتما تحویل وزارت بهداشت خواهد شد.

ادامه دارد….

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها