مسابقه اسطرلاب در هفته جهانی فضا برگزار می شود


3910172 - مسابقه اسطرلاب در هفته جهانی فضا برگزار می شود

به گزارش اینستاگرام فا، هفته جهانی فضا بزرگترین رویداد عمومی حوزه فضایی محسوب می‌شود که همه ساله ۱۲ تا ۱۸ مهرماه با هدف افزایش آگاهی عمومی جامعه از فعالیت‌های فضایی در کشورهای مختلف برگزار می‌شود.

از این رو سازمان فضایی ایران نیز به منظور آشنایی هرچه بیشتر مردم ایران و علاقه مندان با تاریخ علم نجوم و همچنین دانشمندان ایرانی و اسلامی، مسابقه اسطرلاب را طراحی کرده که هدف آن احیای محاسبات و اقدامات دانشمندان در زمان قدیم است.

ماهیت مسابقه مبتنی بر خلاقیت، کار گروهی، پشتکار، مطالعه، جستجو و اطلاعات عمومی است و تمامی افراد جامعه می‌توانند در مسابقه شرکت کنند؛ اگرچه در طول مسابقه به ریاضیات و برخی پیش‌نیازها احتیاج خواهند داشت.

به عنوان مثال دانشمندان ایرانی در گذشته چگونه محاسبات مربوط به ستارگان و زمین را انجام می‌دادند و یا از چه محاسبات و ابزارهایی استفاده می‌کردند. آیا ما به عنوان وارثان این دانشمندان توانایی احیای همان محاسبات را داریم؟ غیاث الدین جمشید کاشانی، خواجه نصیرالدین طوسی، عبدالرحمان صوفی، ابن هیثم، خوارزمی، ابن شاطر دمشقی، ابوریحان بیرونی و بسیاری دیگر از دانشمندان دوران تمدن ایرانی-اسلامی کارهایی ارزشمند در این حوزه داشتند که بسیاری از مردم حتی نام این دانشمندان را نشنیده و یا اصلاً با خدمات آن‌ها آشنایی ندارند. تجربیات این دانشمندان چراغ روشنی برای نسل امروز است تا بتوانند با آگاهی از تاریخ علم قدمی استوارتر در راه اعتلای این سرزمین بردارند.

این مسابقه با همکاری سازمان فضایی ایران، انجمن نجوم ایران و مرکز نجوم آوا استار برگزار می‌شود. جوایز این مسابقه را سازمان فضایی ایران به برگزیدگان اهدا خواهد کرد و بخش علمی و اجرایی مسابقه به عهده این مرکز نجوم است. تیم علمی و اجرایی مسابقه اسطرلاب جمعی از مدال آوران المپیاد، نخبگان و اساتید حوزه نجوم هستند و در کنار بخش رقابت به آموزش نجوم به شرکت کنندگان می‌پردازند.

بیشتر بخوانید :   بازار خدمات نانویی ۱۳۰ درصد رشد کرد

زمان برگزاری: ۱۸ مهر تا ۱۲ آبان ۱۴۰۰

آخرین مهلت ثبت نام: ۱۸ مهر

علاقه‌مندان می‌توانند به صورت انفرادی و یا گروه‌های حداکثر ۳ نفره در این مسابقه شرکت کنند. شرکت کنندگان باید شرط سنی ۱۲ سال به بالا را داشته باشند.

کارگاه‌های آموزشی رایگان برای شرکت کنندگان مسابقه اسطرلاب در هفته جهانی فضا (۱۲ لغایت ۱۸ مهر) و تا پیش از آغاز مسابقه به صورت مجازی برگزار می‌شود. موضوع برنامه کارگاه‌ها در اطلاعیه‌های بعدی اعلام می‌شود.

در طول مسابقه تمامی کارگاه‌ها و بخش‌ها به صورت آنلاین خواهد بود و در هیچ یک از موارد نیازی به آزمون حضوری نیست.

ثبت نام در مسابقه اسطرلاب رایگان است و پس از بررسی فرم‌های دریافتی، پیامک تأیید ثبت نام برای متقاضی ارسال می‌شود. با توجه به ظرفیت مسابقه، اولویت ثبت نام با کسانی خواهد بود که فرم ثبت نام را زودتر ارسال کنند.

فضای کلی رقابت به صورت یک سیر تاریخی در دنیای ستاره‌شناسی ایران کهن است. شاید در طول مسابقه نیاز به ساخت ابزارهایی خلاقانه نیز باشد.

جزئیات بیشتر نحوه حضور در این مسابقه در سایت سازمان فضایی ایران قرار دارد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تلگرام
خرید v