دانش فنی شبیه سازی تمام حیوانات در کشور وجود دارد


3224384 - دانش فنی شبیه سازی تمام حیوانات در کشور وجود دارد

دکتر پروانه افشاریان در خصوص اقدامات پژوهشگاه رویان در زمینه جلوگیری از حیوانات در حال انقراض با استفاده از شبیه سازی و سلول بنیادی گفت: تاکنون این علم را برای شبیه سازی بزهای مختلفی با ویژگیهای خاص در پژوهشگاه رویان اصفهان بکار گرفتیم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان با بیان اینکه بکارگیری این روش در خصوص سایر حیوانات کار پیچیده ای برای محققان رویان نخواهد بود، گفت: زیرا دانش فنی این اقدام بدست آمده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اقدامات بعدی محققان رویان در زمینه جلوگیری از انقراض برخی حیوانات با نژاد بومی کشور گفت: شبیه سازی و جلوگیری از انقراض نسل یوزپلنگ و سایر حیوانات (همچون قوچ قمیشلو که در اصفهان انجام شده است) امکان پذیر است اما نیاز به هزینه های بالایی دارد.

افشاریان با تاکید بر اینکه همچنین همکاری چند سازمان دولتی در راستای هر مورد را می طلبد، گفت: سازمان محیط زیست یکی از این سازمانهاست که می بایست شبیه سازی را اولویت کار خود قرار دهد و به این قضیه ورود کند تا امکانات و شرایط مورد نیاز را برای شروع پژوهش های مورد نیاز در راستای جلوگیری از انقراض هر گونه خاص را برای محققان رویان فراهم سازد.

بیشتر بخوانید :   پایداری شبکه همراه اول در مناطق زلزله‎ زده بوشهر

به گفته معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان، درواقع تصمیم گیری این موضوع به سیاستهای سازمانهای بالا دستی تصمیم گیرنده باز می گردد تا با ایجاد زیرساخت ها، در کنار دانش و مهارتهایی که همکاران ما در پژوهشگاه رویان کسب کرده اند، شرایط برای جلوگیری از انقراض حیوانات ایرانی فراهم شود.

وی افزود: در اصل این اقدام نیاز به کارفرما دارد همانطور که بزهای سانن (نژاد شیرده با حجم بالا) و مورسیا (نژاد گوشتی) کارفرما داشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گرنت شبیه سازی ۲هزار راس از این بزها را تقبل کرد.

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها