کرونا صادرات محصولات دانش بنیان را کاهش داد


3800199 - کرونا صادرات محصولات دانش بنیان را کاهش داد

روح اله استیری در گفتگو با اینستاگرام فا درخصوص صادرات محصولات مرتبط با کووید ۱۹ توسط شرکتهای دانش بنیان اظهار کرد: به صورت کلی ۵ ماه بعد از شروع پاندمی کرونا در کشور، صادرات بسیاری از محصولات حوزه سلامت بویژه محصولاتی که مستقیم و غیر مستقیم با بیماریهای عفونی و کووید مرتبط بود ممنوع شد.

مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری گفت: به دلیل اینکه مصرف این محصولات به شدت بالا رفت، سیاست کشورها هم مبتنی بر عدم صادرات شد و طی این مدت کشورهای پرجمعیتی که زیرساخت تولیدشان ضعیف بوده با مشکل مواجه شدند.

به گفته وی، ایران هم با وجود ظرفیت تولید بالای محلولهای ضد عفونی کننده و ماسک از اوایل پاندمی امکان صادرات نداشت و تا اواخر سال۹۹ مجوز صادرات صادر نمی شد.

وی تاکید کرد: با پیگیری های معاونت علمی و فناوری امکان صادرات این محصولات از اواخر سال ۹۹ به وجود آمد زیرا ظرفیت تولید هم تا آن زمان افزایش یافت و با تأمین نیاز داخل، به میزان محدودی صادرات محصولات مجوز داده شد.

وی بابیان اینکه در حال حاضر هم محدودیت هایی برای صادرات این نوع محصولات وجود دارد، گفت:بر اساس آمار بین المللی، در مجموع در حوزه صادرات غیرنفتی همه کشورها بجز اتحادیه اروپا به دلیل داشتن زیرساختهای خوب، با مشکل مواجه شد. این بدان معناست که صادرات آنها کاهش پیدا کرد و این موضوعی جهانی بود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ماسک و مواد ضد عفونی کننده از جمله اقلامی هستند که بدون مشکل و نامحدود امکان صادرات دارند زیرا ظرفیت تولید بالاست. تجهیزات پزشکی مشروط بر تامین نیاز قراردادهای دولتی به صورت محدود می توانند صادرات داشته باشند. کیت تشخیص کووید۱۹ هم از جمله مواردی است که توسط شرکتهای دانش بنیان به تولید می رسد و صادرات آن نیز بدلیل افزایش ظرفیت تولید بصورت محدود محقق شده است.

وی با تاکید بر اینکه شرایط برای صادرات منطقی به نظر نمی رسید و مصرف داخل بالاست، گفت: ما اکنون به دلیل شرایط کشور و موج های کرونا، تشویق و ترغیب شرکتها را در نیمه ۹۹ به بعد از دستور کار خارج کردیم زیرا زمانیکه کشور در گیر کروناست پیگیری برای صادرات غیر منطقی است.

بیشتر بخوانید :   ربات ها سالمندان را از راه دور ویزیت می کنند

وی در رابطه با صادرات کلی محصولات دانش بنیان گفت: نیمی از کشورهای دنیا، به دلیل پاندمی با کاهش قابل ملاحظه صادرات غیر نفتی مواجه شدند که ایران هم از جمله این کشورها بود.

کاهش میزان صادارت حوزه سلامت و مواد شیمیایی

وی افزود: صادرات در دو بخش مهم سلامت، مواد شیمیایی طی این دوسال به شدت در دنیا و ایران(به غیر ازاتحادیه اروپا) کاهش پیدا کرد؛ بیشترین کاهش صادرات در حوزه مواد و سلامت بود که بیش از ۵۰ درصد صاردات دانش بنیان را تشکیل می داد. کاهش ۲۰ درصدی صادرات حوزه سلامت در دنیا و کاهش ۴۰ درصدی در حوزه مواد طی این مدت محسوس بود.

وی با اشاره به دلیل کاهش صادرات گفت: حوزه سلامت به خاطر نیاز داخل کشور و حوزه مواد تحت تاثیر صرف بودجه در بخش سلامت با کاهش چشمگیری مواجه شد. بنابراین خیلی از پروژه های پالایشگاهی، پتروشیمی و… تحت تاثیر پاندمی قرار گرفت و خرید بین المللی آنها ضعیف شد.

برنامه های معاونت علمی در راستای توسعه و تقویت صادرات

استیری گفت: با توجه به بهتر شدن شرایط در سال جاری و بویژه پیش بینی نیمه دوم سال، برنامه های حمایتی معاونت علمی در جهت تقویت توان صادراتی شرکتها و توسعه بازار محصولات دانش بنیان دنبال خواهد شد.

وی افزود: از جمله برنامه های پیش رو در مسیر صادراتی محصولات دانش بنیان ویژه سازی حمایتها برای شرکتهای دانش بنیانی است که در زنجیره تأمین بین المللی قرار می گیرند. این مهم از طریق ارزیابی آمادگی صادراتی آنها و تطابق محصولات تولیدی آنها با حجم و اندازه بازار دنیا از طریق داده های سازمان تجارت جهانی انجام خواهد شد.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تلگرام
خرید v2ray