امکان توسعه ژئوپارک ها توسط دانش بنیان ها


3901415 - امکان توسعه ژئوپارک ها توسط دانش بنیان ها

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از معاونت علمی و فناوری، یکی از زیرساخت‌های نوآورانه‌ای که چند سالی است به عنوان یک فرصت ارزشمند برای توسعه زمین‌گردشگری مورد توجه قرار گرفته، ژئوپارک‌ها هستند.

در ایران نیز زمینه‌های لازم برای توسعه کارکردهای زمین گردشگری با ایجاد ژئوپارک‌ها در بخش‌هایی مانند جزیره قشم مورد توجه قرار گرفته است.

ژئوتوریسم و ژئوپارک‌ها دو مفهوم به هم پیوند خورده و نسبتاً جدید هستند و زیر گروه های زمین‌شناسی و گردشگری هستند گردشگری تعریف شده است که بر ژئومورفولوژی و توپوگرافی یک منطقه به عنوان بستر حمایت از توسعه پایدار گردشگری تمرکز می کند. در ژئوپارک‌ها مفاهیمی مانند بوم‌گردی ، اکوتوریسم، زمین‌گردشگری و توریسم سلامت تعریف شده است که هرکدام می‌توانند با استفاده از ظرفیت‌های جغرافیایی و پهنه‌های سرزمینی، ایجاد اشتغال کنند.

محمدرضا اسپهبد مشاور طرح توسعه فناوری‌ها و نوآوری‌های زمین‌شناسی و معدن با بیان این‌که ظرفیت نهفته ژئوپارک‌های ایران می‌تواند توسعه ژئوتوریسم و رونق بازارهای وابسته را به همراه داشته باشد، ادامه داد: علی‌رغم این‌که ایران دارای ویژگی‌های سرزمینی و پتانسیل گردشگری فراوانی است، اما تا حدودی با استفاده از فرصت های موجود در توسعه ژئوتوریسم و ژئوپارک‌ها فاصله دارد.

بیشتر بخوانید :   تلاش رگولاتوری برای حل مشکل تماس اضطراری برخی برندهای موبایل

این فعال حوزه زمین‌شناسی و معدن، با بیان این‌که ایران گردشگری پایدار ژئوتوریسم و ژئوپارک‌ها دارد، افزود: چالش های فناورانه کشورمان در توسعه ژئوتوریسم و ژئوپارک‌ها می‌تواند به کمک شرکت‌های دانش ‎بنیان، خلاق و پژوهش‌های فناورانه در این حوزه برطرف شود اما یکی از اقدامات مهم برای توسعه ژئوپارک‌ها، حمایت از فعالیت برنامه‌ریزان، سیاست‌گذاران گردشگری، برنامه‌ریزان، متخصصان توسعه و سایر ذی‌نفعان گردشگری در ایران است.

به گفته مشاور طرح توسعه فناوری‌های زمین‌شناسی و معدن، الگوی توسعه پایدار گردشگری در خلق فعالیت‌های زیست محیطی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ارائه شده توسط مفاهیم زمین‌گردشگری و ژئوپارک در تلاش برای توسعه پایدار گردشگری در ایران استفاده می‌شود.

اسپهبد با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه شرکت های خلاق و نوآوری‌های زمین‌گردشگری و ژئوپارک‌ها عنوان کرد: در توسعه شرکت های خلاق و نوآوری‌های زمین‌گردشگری و ژئوپارک‌ها چند موضوع مختلف مورد توجه قرار بگیرد و در همین راستا، حمایت از پژوهش‌های کاربردی، ایده‌های نوآورانه و طرح‌های فناورانه در معاونت علمی در اولویت قرار گرفته است.

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها