تامین نیاز صنعت نفت با تولید ۸ محصول کاربردی توسط محققان کشور


3876516 - تامین نیاز صنعت نفت با تولید ۸ محصول کاربردی توسط محققان کشور

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، سهیل متینی تبار مدیرعامل شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت: در این شرکت هشت محصول کاربردی در صنعت نفت به تولید رسیده است.

وی در خصوص «سیستم ارتینک اتوماتیک بارگیری و تخلیه ضد انفجار» گفت: بهنگام حرکت کامیون ها و مخزن دارها، الکتریسیته ساکن در اطراف نفتکش ها به وجود می‌آید و با کمک این دستگاه، الکتریسیته ساکن به زمین تخلیه و از آتش سوزی در انبارهای نفت جلوگیری می شود.

متینی تبار در خصوص شیر کنترل برقی ضدانفجار گفت: شیر کنترل برقی ضدانفجار نمونه مهندسی معکوس شده از شیر برقی شرکت آمریکایی است که بومی سازی شده است. این دستگاه به کنترل جریان فرآورده های نفتی می پردازد و بر روی ست استاپ ولوها نصب می‌شود.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره سیستم فلومیتر جابه جایی مثبت گفت: این دستگاه به منظور اندازه گیری جریان فرآورده های نفتی در خطوط لوله، پایانه های نفتی و انبارهای نفت استفاده می‌شود. نمونه خارجی این دستگاه از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد می شد و از طریق مهندسی معکوس و طراحی از پایه، توانستیم آن را به تولید برسانیم.

وی در خصوص فلومیتر توربینی تولید شده در این شرکت گفت: این دستگاه نیز نوع دیگری از دستگاه های اندازه گیری است. به صورت پره توربینی و برای اندازه گیری فرآورده های نفتی که در خطوط لوله و پایانه ها با سرعت زیاد حرکت می کنند مورد استفاده قرار می گیرد.

متینی تبار افزود: در دنیا و مطابق با استانداردهای بین المللی API اگر دقت دستگاه ۰.۱۵ درصد و یا تکرارپذیری ۰.۰۲ درصد باشد می توانیم آن را در مبادی تحویل به مشتری استفاده کنیم که به اصطلاح در پایانه های صادراتی نیز استفاده م یشود.

وی گفت: سیستم ترانسمیتر پالسر ضد انفجار از دیگر محصولات تولید شده در این شرکت است که به واسطه آن، حرکت دوّار میترهای جابه جایی مثبت را به پالس های الکتریکی تبدیل و سپس خروجی مربوطه را به فلوکامپیوتر یا شماره انداز دیجیتالی هدایت می کند.

این فعال دانش بنیان افزود: این پالسها در دو کانال A و B تولید و در فاز نود درجه کنترل می شود. این دستگاه در محیط های انفجاری و پرخطر قابل نصب است. ما موفق به اخذ گواهینامه بین المللی برای این سیستم شده ایم.

وی با اشاره به اهمیت صحت سنجی از طراحی و تولید دستگاه مستر میتر جابه جایی مثبت یاد کرد و افزود: این دستگاه به منظور کالیبره کردن انواع فلومیترها قابل استفاده است. دقت این دستگاه باید بالاتر از سایر دستگاه ها باشد. مستر میتر جابه جایی مثبت با دقت تقریبا ۰.۱ درصد و تکرارپذیری ۰.۰۱ درصد به منظور صحت سنجی انواع میترها مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر بخوانید :   دسترسی به اینترنت محدود نمی شود/ مذاکره با پلتفرمهای خارجی

متینی تبار ضمن اشاره به شرکت آمریکایی که دستگاه قطعات یدکی را تولید می کند، اظهار داشت: ما از طریق مهندسی معکوس توانستیم این دستگاه با تکنولوژی بالا را طراحی و تولید کنیم. نزدیک به سه سال بر روی این پروژه کار کردیم. با توجه به تحریم های به وجود آمده و نداشتن واردات، قرارداد تولید این دستگاه با ما بسته شد و هم اکنون نیز این دستگاه ها در صنعت استفاده میشود و ما توانستیم قطعات مربوط را جایگزین نمونه های اصلی کنیم.

متینی تبار در خصوص دستگاه فلوکامپیوتر دیجیتال محاسبات جبران سازی دما بر روی فراورده های نفتی تولید شده در این شرکت گفت: این دستگاه به منظور اندازه گیری مقدار دقیق حجم فراورده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی از مستر میتر به عنوان شاخص ترین محصول شرکت یاد کرد و گفت: این دستگاه تکنولوژی بالایی دارد و تلفیقی از سه دستگاه فلومیتر جابه جایی مثبت، فلوکامپیوتر و پالسر است و تقریبا می توان گفت به صورت یک پکیج است و در صنعت مورد استفاد قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان با تاکید بر این نکته که طراحی و تولید دستگاه ها بر پایه تلفیقی از مهندسی معکوس و طراحی از پایه است، افزود: در فلومیتر توربینی، قطعه ای به نام پیکاپ پویل وجود داشت که قابل مهندسی معکوس نبود. در واقع به صورت یک پک ارائه شده بود و ما برای آنکه مقدار لیتراژ را از این دستگاه متوجه شویم از شیوه طراحی از پایه استفاده کردیم.

متینی تبار در توضیح معرفی مشتریان و مخاطبان شرکت گفت: در صنعت نفت، از موقعی که نفت استخراج می شود تا زمانیکه به انبارهای نفت میرسد باید مقدار اندازه گیری فرآورده را داشته باشیم. از انبارهای نفت تا شبکه توزیع مانند شرکت ملی پالایش و پخش نفت و شرکت پتروشیمی از مخاطبان ما محسوب می شوند. می توانیم بگوییم که تمام شرکت های تابعه نفت مشتری سازمان ما به حساب می آیند.

وی گفت: ما از طریق شرکت های واسطه توانسته ایم به شرکت های نفتی حاشیه دریای خزر و حاشیه خلیج فارس یعنی به شرکت های همسایه هم صادرات داشته باشیم.

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها