برنامه معاونت علمی برای حمایت از اسب کاسپین/ جلوگیری از انقراض


3288228 - برنامه معاونت علمی برای حمایت از اسب کاسپین/ جلوگیری از انقراض

دکتر محمد جعفرآقایی رئیس مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی و در گفتگو با اینستاگرام فا گفت:اسب کاسپین، گیل اسب یا اسبچه خزر با قدمت بیش از ۵ هزار سال به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نژاد اسبهای موجود در جهان تا سال ۱۳۴۵ منحصراً در ایران وجود داشت.

عضو هیات علمی و دانشیار موسسه تحقیقات علوم باغبانی افزود:این نژاد ایرانی از گونه هایی ارزشمند بوده و به لحاظ قامت همچون پونی ها کوتاه قامت هستند.

وی ادامه داد: از دیگر نقاط قوت این اسب ها خلق و خوی آرام آنهاست که سواری را برای کودکان و نوجوانان ایده آل می کند و در دنیا مسابقات فراوانی برای سوارکاری با این اسب برگزار می شود. همچنین برای اسب درمانی روی کودکان دارای اتیسم و بسیاری دیگر از بیماری ها نیز در دنیا از این اسب ها استفاده می شود.

وی با بیان اینکه صنعت اسب داری در کشور آسیب دیده است، گفت: این صنعت همواره فعالیت تجاری ندارد و اینکه پاندمی کرونا نیز مزید بر علت شده است.

آقایی افزود: ایده ما این است که با توسعه و پرورش این نژاد اصیل ایرانی تحولی در صنعت باشگاه های اسب سواری ایجاد شود و لاین های آموزشی برای خردسالان و نوجوانان با این اسب ها را تشکیل دهیم.

وی گفت: در دنیا گله های بزرگی وجود دارد که مسابقات ویژه ای بین آنها مرسوم است اما متاسفانه در ایران شناخته شده نیست با وجود اینکه پتانسیل این مسابقات در کشور ما وجود دارد.

بیشتر بخوانید :   راه اندازی فن بازار منطقه ای در تمام استان های کشور تا پایان سال

به گفته جعفراقایی، امید ما به این است که با ورود اسب کاسپین به صنعت سوارکاری کشور شاهد رونق کسب و کار باشگاه های سوارکاری باشیم از این رو در صدد هستیم برنامه ای برای پرورش این اسبها داشته باشیم.

وی ادامه داد: با برنامه ای که در پیش داریم‌ می‌توانیم از انقراض این حیوان در کشور که مبدا این نژاد است جلوگیری کنیم.

وی عنوان کرد: بنا داریم در قالب برنامه ای توسعه و پرورش این اسبچه های خزری را در پیش بگیریم تا بتوانیم به مرحله تجاری سازی برسیم.

رئیس کارگروه زیست بانک ها در ستاد توسعه زیست فناوری افزود: در همین راستا با تعدادی از باشگاه های سوارکاری مذاکره کردیم تا طی برنامه ای از آنها حمایت کنیم.

وی ادامه داد: بدین واسطه علاوه بر پرورش و جلوگیری از انقراض نسل اسب کاسپین، به صورت کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند.

جعفراقایی ادامه داد: همچنین با مرکز حفاظت از اسب کاسپین وزارت جهاد کشاورزی نیز وارد مذاکره شدیم و در حال بررسی نحوه ورود ستاد توسعه زیست فناوری و اشکال حمایتی هستیم.

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها