آهنربای قدرتمند برای راکتورهای همجوشی آزمایش شد


3887321 - آهنربای قدرتمند برای راکتورهای همجوشی آزمایش شد

به گزارش اینستاگرام فا به نقل از دیلی میل، محققان یک آهنربا که ۱۲ بار قدرتمندتر از نمونه‌های به کار رفته در دستگاه MRI است را آزمایش کرده‌اند. آنها امیدوارند آهنربای مذکور را تا دهه ۲۰۳۰ میلادی در راکتورها به کار برند.

همجوشی هسته‌ای فعلی برخلاف فناوری‌های فعلی، فرآیندی را تقلید می‌کند که در قلب ستارگان اتفاق می‌افتد و در نتیجه آن نوعی انرژی تجدیدپذیر بدون دور ریز سمی به وجود می‌آید.

محققان انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) با همکاری شرکت CFS این آهنربا را ساخته‌اند. این قدرتمندترین آهن ربای ابررسانا جهان با دمای بالا است که در ماساچوست آزمایش شده است.

بیشتر بخوانید :   آخرین وضعیت ثبت پسوندهای اینترنتی با دامنه فارسی

دلیل اهمیت چنین تستی آن است که آهنربای مذکور با مصرف ۳۰ وات برق، میدان مغناطیسی بسیار قدرتمندی ساخته که مورد نیاز فرایند همجوشی است. این در حالی است که آهنرباهای مسی که در تحقیقات پیشین MIT به کار رفته اند، ۲۰۰ میلیون وات برق برای فعالسازی نیاز داشتند.

علاوه برآن طی آزمایش قدرت آهنربا به ۲۰ تسلا رسید. بنابراین کاهش مصرف انرژی بسیار قابل توجه است و نشان می‌دهد هنگام استفاده از آهنربا در توکامک (دستگاهی که برای همجوشی به کار می‌رود)، برق تولیدی دستگاه بسیار بیشتر از میزان مصرفی آن خواهد بود.

Rate this post

آموزش اینستاگرام؛ از اولین قدم تا کسب درآمد - آکادمی نوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

×
واتساپ
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها