بررسی نمونه هایی از معماری های مدرن در جهان

در این مطلب به بررسی ۱۰ نمونه از معماری های مدرن که با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته ساخته شده‌اند و در کشورهای مختلف قرار دارند می‌پردازیم. در ادامه با ایسنتاگرام فا همراه باشیم.

امروزه تکنولوژی پیشرفت چشم‌گیری نسبت به قبلداشته و استفاده از فناوری برای انسان پیچیده شدهاست. اما در بعضی از کشورها با استفاده از فناوریتوانسته‌اند معماری‌های پیچیده‌ای را بسازند که ازدیدن آن‌ها تعجب خواهید کرد. در ادامه ۱۰ معماریخیره کننده را به شما معرفی می‌کنیم که از فناوری‌هایمختلفی در اسکلت‌های آن‌ها استفاده شده است.

آسمان خراش Taipei 101

150899 homepage feature 10 examples of stunning modern architecture with tech at their heart image1 uov2lgpdpz jpg 620x413 - بررسی نمونه هایی از معماری های مدرن در جهان

حدود چند سال آسمان خراش Taipei 101 به عنوانبلندترین آسمان خراش جهان شناخته می‌شد، اما این دلیل وجود آسمان خراش Taipei 101 در این لیستنیست. تایوان در منطقه‌ای از جهان واقع شده است کهبه طور منظم در معرض طوفان قرار می‌گیرد و به همینعلت این منطقه‌ای چالش برانگیز برای ساخت آسمانخراش‌ها شده است، با این وجود ارتفاع این آسمان خراش ۵۰۸ متر است.

این آسمان خراش دارای یک پاندول داخلی عظیم کاملاکالیبره شده است که هنگام وزش بادهای شدیدمی‌تواند وضعیت را متعادل کند، استفاده از این پاندولکاملا مبتکرانه است، اما منحصر به فرد نیست. آسمانخراش Taipei 101 به گونه‌ای ساخته شده است که در سال ۲۰۱۲ گواهی‌نامه LEED Platinum را دریافت کرد. این گواهی‌نامه به گواهی‌نامه سبز نیز معروف است ودریافت این گواهی‌نامه بدان معنی است که آنساختمان با محیط زیست سازگار است و دارای چهاردرجه معمولی، نقره‌ای، طلائی و پلاتینی (Platinum) است.

ساختمان The Edge

150899 homepage feature 10 examples of stunning modern architecture with tech at their heart image1 ar0bxkqs8o jpg 620x413 - بررسی نمونه هایی از معماری های مدرن در جهان

یکی از ساختمان‌های تازه ساز در این لیست The Edge است که محل اقامت مشاور Delottie در همینساختمان است که واقع در آمستردام شده و اینشخص این مکان را به عنوان سبزترین ساختمان جهاننامیده و آژانس رتبه‌بندی محیط زیست انگلیس (BREEAM)  بالاترین امتیاز، سازگار بودن با محیطزیست را به این ساختمان داد و این موضوع قابلتحسین است.

سازنده‌های این ساختمان از ترفندهای صرفه جوییانرژی استفاده کرده‌اند. همچنین آن‌ها از انبوهی ازسنسورها و تایمرها استفاده کرده‌اند تا اطمینان حاصلکنند که در صورت نیاز از چراغ‌ها، سیستم گرمایشی واستفادهشود. کارمندان و کارکنان این مکان می‌توانند بااستفاده از یک نرم‌افزار نور و دما محیط را مطابق علاقهخود تنظیم کنند.

برج خلیفه

150899 homepage feature 10 examples of stunning modern architecture with tech at their heart image1 olcrt0yagn jpg 620x413 - بررسی نمونه هایی از معماری های مدرن در جهان

برج خلیفه جزء جذاب‌ترین برج‌های جهان است ووجود آن در لیست معماری های مدرن چندان همعجیب نیست و نمی‌توان بلندترین برج سلطنتی جهانرا نادیده گرفت. یکی از جالب‌ترین نکات درباره اینبرج، نحوه آب رسانی به ۱۶۳ طبقه است. در طبقه چهلماین برج آب‌رسانی به طبقات بالاتر صورت می‌گیرد وهمچنین چهار مخزن ۹۰۰ هزار لیتری در اطراف اینبرج وجود دارد و این سیستم به گونه‌ای عمل می‌کندکه روزانه آب یکی از این چهار مخزن، حدود ۱۰۰ کیلومتر درون لوله‌ها جا به جا شده و این باعث خنکشدن آب در منطقه گرم و کویری دوبی می‌شود.

مرکز تجارت جهانی بحرین

150899 homepage feature 10 examples of stunning modern architecture with tech at their heart image1 khdzeaqnnv jpg 620x413 - بررسی نمونه هایی از معماری های مدرن در جهان

ممکن است در ابتدا متوجه این موضوع نشوید امااگر به تصویر بالا دقت کنید، متوجه می‌شوید که اینبرج‌ها در واقع سه توربین بادی هستند و همینمی‌تواند دلیلی بر وجود این برج در لیست معماری‌هایمدرن باشد. استفاده از این سه توربین باعث شده تاانرژی مورد نیاز ساختمان تامین شود. به علاوه از سایرسیستم‌های فناوری مانند تابلوهای خورشیدی برایروشنایی فضاهای بیرون و لامپ‌های فلورسنت (درداخل) که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شوند،استفاده شده است.

پارک Apple

150899 homepage feature 10 examples of stunning modern architecture with tech at their heart image1 crfvuea0eb jpg 620x413 - بررسی نمونه هایی از معماری های مدرن در جهان

پارک اپل یکی از برجسته‌ترین ساختمان‌ها در چند سالاخیر بوده است. این بنا در محل سابق شرکت HP ساخته شده و از ۹ ملک تشکیل شده است که اپل یکبه یک این ملک‌ها را تا سال ۲۰۰۶ خریداری کرد وجالب است بدانید که اپل برای جلوگیری از طمع فروشندگان، هویت خود را در زمان خرید پنهان کردهبود.

بیشتر بخوانید :   تحقق اشتغال پایدار از طریق اجرای طرح های نوآورانه فناوری اطلاعات

هزینه ساخت این پارک حدود ۵ میلیارد دلار بوده استو اپل برای شرایطی همچون زلزله پایه‌های این پارک راایزوله کرده و این بدان معنی است که این پارک روی۷۰۰ صفحه استیل قرار گرفته و در صورت وقوعزلزله حدود ۴ فوت تغییر مکان می‌دهد. در سقف ساختمان‌های این پارک از صفحه‌های خورشیدیاستفاده شده است و این مکان در هنگام وقع زلزلهمی‌تواند یک پناهگاه با فناوری باشد.

استادیوم تاتنهام هاتسپر

150899 homepage feature 10 examples of stunning modern architecture with tech at their heart image1 nd8flk675i jpg 620x413 - بررسی نمونه هایی از معماری های مدرن در جهان

تیم تاتنهام در اوایل سال ۲۰۱۹ به استادیوم جدید خودنقل مکان کرد، این استادیوم دارای گنجایش ۶۲ هزار و۶۲ نفر است و یکی از مدرن‌ترین استادیوم‌های جهانبه شمار می‌رود. جالب است بدانید برای زیباتر کردننمایی بیرونی این ورزشگاه از ۲۵۰۵ قطعه شیشهاستفاده شده است.

شاید شنیده باشید که این استادیوم دارای دو زمیناست، این موضوع حقیقت دارد و استادیوم تاتنهامدارای یک زمین فوتبال و یک زمین فوتبال آمریکاییاست. چمن این ورزشگاه رو سه سازه فلزی ساخته شدهاست که روی ریل‌هایی حرکت می‌کنند و تبدیل زمینفوتبال به فوتبال آمریکایی تنها ۲۵ دقیقه زمان می‌برد.

دفتر بلومبرگ (Bloomberg) لندن

150899 homepage feature 10 examples of stunning modern architecture with tech at their heart image1 ui1sfxbmj9 jpg 620x413 - بررسی نمونه هایی از معماری های مدرن در جهان

بنای بعدی در لیست معماری‌ها مدرن دفتر بلومبرگ است، دفتر جدید سازمان خبری بلومبرگ درلندن بزرگ‌ترین دفتر سازگار با محیط بوده و در سال۲۰۱۸ برنده جایزه معماری شده است، در این دفترروزانه حدود ۴ هزار کارمند کار می‌کنند.

یکی از نوآوری‌های این دفتر استفاده از پنل‌های ویژهاست، منظور از پنل‌های ویژه این است که این پنل‌هامی‌توانند هم محیط را خنک کنند و هم روشنایی وصدا را نیز به طور هم‌زمان تنظیم کنند. در اینساختمان از سیستم صرفه جویی آب نیز استفاده شدهاست و در گرمای تابستان از تیغه‌های برنزی استفادهمی‌شود، زیرا این تیغه‌ها می‌توانند جریان طبیعی هوا راخنک کرده و به داخل هدایت کنند و قسمت جالب اینجاست که این تیغه‌ها از هیچ انرژی استفادهنمی‌کنند.

توپ‌های (کره‌های) آمازون

150899 homepage feature 10 examples of stunning modern architecture with tech at their heart image1 efurgpqsuv jpg 620x413 - بررسی نمونه هایی از معماری های مدرن در جهان

آمازون در قلب سیاتل مستقر است و ساختمان اینشرکت دارای سه کره است که از آن‌ها برای نگهداری ازگیاهان استفاده می‌شود، در بین این سه کره ۲۶۴۳ قطعه شیشه وجود دارد که از آن‌ها برای نمای بیرونیاستفاده می‌شود. همچنین دیوارهای داخلی آن‌ها از ۲۵ هزار گیاه پوشیده شده است، که باعث شده مناظر زیباو سرسبزی را ایجاد ‌کند. برخی از کارمندان و کارکنانآمازون در فضای داخلی کار می‌کنند و این یک مزیتبرای آن‌ها حساب می‌شود. وجود چنین مکانی می‌تواند دلیل خوبی برای قرار گرفتن این بنای شرکت آمازون در لیست معماری های مدرن باشد.

مجموعه The Interlace

150899 homepage feature 10 examples of stunning modern architecture with tech at their heart image1 cdjv2jkxud jpg 620x413 - بررسی نمونه هایی از معماری های مدرن در جهان

در این مجموعه ۳۱ آپارتمان ساخته شده است که هرکدام دارای ۶ طبقه هستند و علت محبوب بودن اینمجموعه نحوه قرار گرفتن این آپارتمان‌ها روی هماست که انگار روی هم انباشته شده‌اند. این معماریزیبا و غافلگیر کننده باعث شد تا در سال ۲۰۱۵ به عنوان برترین ساختمان جهان انتخاب شود. پشت بام‌هایاین ساختمان‌ها مکانی برای عموم است کهآلاچیق‌هایی پوشیده از گیاهان در این قسمت وجوددارد.

برج‌های Marina Bay Sands

150899 homepage feature 10 examples of stunning modern architecture with tech at their heart image1 2uhjk9ovr8 jpg 620x413 - بررسی نمونه هایی از معماری های مدرن در جهان

بنای آخر در لیست معماری های مدرن، برج‌هایMarina Bay Sands است. این ساختمان بسته به زاویهدید می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، هر یک ازاین سه ساختمان ۵۵ طبقه دارد که بنای قسمت بالایی ۳۴۰ متر طول دارد و این سه ساختمان را به هم متصلمی‌کند. در بنای قسمت بالایی استخرها، فضاهایعمومی و تفریحگاه‌ها قرار گرفته‌اند، همچنین نمای شهراز بالای این ساختمان‌ها بسیار زیبا و دیدنی است.

منبع: Pocket-link

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تلگرام
خرید v2ray