آمریکا در پی محدود سازی قدرت تراشه سازی چین


4025288 - آمریکا در پی محدود سازی قدرت تراشه سازی چین

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، این اقدام بخشی از تلاش آمریکا برای متوقف کردن پیشرفت های بخش نیمه رسانای چین و محافظت از پیشرفت شرکت های آمریکایی است.

به گفته یکی از این منابع، اگر دولت جوبایدن، رییس جمهور آمریکا اقداماتی در این زمینه انجام دهد، احتمالا شرکت تراشه سازیSK Hynix و یک شرکت کره ای دیگر نیز در نتیجه آن آسیب ببینند. یک تولید کننده محصولات الکترونیکی کره ای دو کارخانه بزرگ تراشه سازی در چین دارد و از سوی دیگرSK Hynix نیز قصد دارد کسب و کار تولید فلش مموری های NAND متعلق به اینتل در چین را بخرد.

در صورتیکه اقدام مذکور علیه چین تایید شود، احتمالا ورود محموله های تجهیزات تراشه سازی به کارخانه های چینی تولید کننده تراشه های پیشرفته NAND منع می شود.

این نخستین باری است که آمریکا قصد دارد تولید تراشه حافظه چین که کاربردهای نظامی ندارند را کنترل کند. این روند نشان دهنده چشم اندازی وسیع تر از دیدگاه آمریکا درباره امنیت ملی است.

بیشتر بخوانید :   بازدید روسای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری از همراه اول

علاوه بر آن چنین اقدامی از تولید کنندگان تراشه های حافظه آمریکایی مانند وسترن دیجیتال کورپ و میکرون تکنولوژی محافظت می کند که با یک چهارم بازار تراشه های NAND را در اختیار دارند.

این نوع تراشه داده ها را در دستگاههایی مانند موبایل و رایانه های شخصی و همچنین در مراکز داده مانند نمونه هایی که در آمازون، فیس بوک و گوگل قرار دارد، ذخیره می کند.

طبق اقدام مورد نظر دولت آمریکا، صادرات ابزارهایی که برای ساخت تراشه های NAND با ظرفیت بیش از ۱۲۸ لایه به کار می روند، به چین ممنوع خواهد شد. دو شرکت «ال ای ام ریسرچ» و «آپلاید متریالز» در سیلیکون ولی از تهیه کنندگان چنین ابزارهایی هستند.

امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
تلگرام
خرید v2ray